Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. Przez parę tygodni o jej narodzinach donosiły uliczne plakaty. Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Idea tego ruchu powstała w grupie przyjaciół, których celem było powołanie do życia nowej inicjatywy, będącej odpowiedzią na problemy, którymi przez ówczesną sytuację polityczną żyła Holandia.

Choć Loesje jest najbardziej rozpoznawana w Holandii i jej rodzinnym Arnhem, z czasem jej idea rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś lokalne grupy Loesje działają w kilkudziesięciu krajach. Loesje jest obecna między innymi w Niemczech, Francji, Belgii, Estonii, Nepalu, Maroku, Palestynie.

Od 1994 roku działa międzynarodowa fundacja Loesje (Loesje International), która wspiera przedsięwzięcia grup w innych krajach i współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, angażuje się w inicjatywy na rzecz wolności słowa, tolerancji, kreatywności. Prowadzi szkolenia, międzynarodowe wymiany i warsztaty kreatywnego pisania tekstów.

Do Polski pierwsze informacje o Loesje dotarły podobno już na początku lat 90. Loesje swoją pierwszą publikację po polsku wydała w Kielcach w 2006 roku. Dziś najprężniej działa warszawska grupa Loesje. Jej członkowie prowadzą m.in. sesje kreatywnego pisania dla zorganizowanych grup, takich jak nauczyciele, i otwarte warsztaty dla wszystkich zainteresowanych twórczym spędzeniem czasu.