Fotografię wykonano w studyjnym atelier nieznanego zakładu fotograficznego w Cesarstwie Niemieckim. Powstanie zdjęcia datuje się na lata 1907-1914. Jej wymiary to 13,7 cm x 9 cm. Zdjęcie znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku.

Fotografia przedstawia umundurowanego żołnierza pruskiego. Mężczyzna stoi na tle ściany z dekoracją imitującą leśny krajobraz. Fotografia została wykonana w czarno-białych barwach. Zdjęcie zachowało się w bardzo dobrym stanie. Jest bardzo czytelne pomimo wrażenia zamglonego pomieszczenia, w którym wykonywana była fotografia.

Sfotografowany żołnierz stoi w niewielkim rozkroku, zwrócony jest do widza lewym półprofilem. Mężczyzna patrzy nieruchomo przed siebie. Ma szeroko otwarte oczy, brwi są lekko ściągnięte. Żołnierz ma prosty, krótki nos i duże podkręcone wąsy, które nie przykrywają ust. Mężczyzna ma na głowie czako, czyli wysoką czapkę wojskową z daszkiem i płaskim denkiem. Z przodu na czako umieszczony jest krzyż równoramienny z rozszerzonymi zakończeniami ramion. Krzyż wpisany jest w owalną obwódkę. Na górze czapki uwagę zwraca owalny pompon, wystający ponad rondo czako. Mężczyzna ma ręce opuszczone wzdłuż tułowia. Prawą dłonią obejmuje lufę karabinu Mauser, opartego kolbą  o podłogę. Na karabin nałożony jest długi bagnet. Żołnierz ubrany jest w jednorzędową kurtkę mundurową z dwiema kieszeniami na połach. Przy widocznym na zdjęciu prawym mankiecie przyszyte są w pionie trzy guziki. Mężczyzna przepasany jest pasem z ozdobną klamrą. Do pasa po obu stronach założone ma prostokątne ładownice. Przy lewym boku wisi na pasie żabka, czyli rodzaj skórzanego futerału obejmującego pochwę do bagnetu. Spodnie żołnierza wpuszczone są w długie skórzane buty. Mężczyzna stoi na jednolitym pofałdowanym materiale. Z tyłu ma dekoracyjne tło. Po lewej stronie namalowane wysokie drzewa i rośliny, po prawej dróżka. Scena przypomina leśny krajobraz.

Fotografia przedstawia żołnierza pruskiej Landwehry. Były to formacje wojskowe II rzutu, coś w rodzaju pospolitego ruszenia. Funkcjonowały w XIX i XX wieku na terenie Niemiec, Prus, Austro-Węgier i Szwajcarii. Służyli w nich żołnierze rezerwy w różnym wieku.