Samolot CSS-13 to jednosilnikowy dwupłat o drewnianej konstrukcji przystosowany do zadań agrolotniczych. Samolot składa się z podłużnego kadłuba zakończonego statecznikami – pionowym i poziomym,  skrzydeł górnych i dolnych oraz śmigła z przodu kadłuba.

Prezentowany model przystosowany jest do pracy agrolotniczej, chociaż pierwotnie samoloty tego typu pełniły funkcje szkoleniowe. Były też wykorzystywane jako samoloty łącznikowe, pocztowe, pasażerskie, a w czasie drugiej wojny światowej jako zwiadowcze, sanitarki, a nawet bombowce. Na wielozadaniowość tej maszyny wpływ miały łatwość pilotowania i krótka droga lądowania. Dzięki temu samolot mógł pracować w każdych, nawet trudnych warunkach pomimo swojej prymitywnej drewnianej konstrukcji.

Pierwotnie w samolocie znajdowały się dwie kabiny dla lotników, jedna dla pilota lub ucznia pilotażu, druga dla instruktora lub obserwatora. W samolotach agrolotniczych przednią kabinę  przesunięto o 25 cm do przodu, a  tylną zastąpiono zbiornikiem na chemikalia mieszczącym 200-250 kg proszku. W wersji agrolotniczej za kabiną pilota widoczny jest czerwony wiatrak napędzający mieszadło w zbiorniku. Pod kadłubem natomiast umieszczono dyszę wylotową na chemikalia, którą wykorzystywano przy opylaniu sadów, pól i lasów. Samolot jest pomalowany od góry na kolor ciemnooliwkowy, a od dołu na kolor jasnoniebieski. Na boku kadłuba jest widoczny biały numer rejestracyjny,  z tyłu, na stateczniku pionowym i sterze, biało-czerwony znak o układzie barw polskiej flagi narodowej.

Samolot CSS-13 to maszyna produkowana w Polsce na licencji radzieckiej od 1949 roku. Koncepcja tego samolotu powstała w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich już w 1926 roku, a w 1929 roku rozpoczęto jego produkcję seryjną pod nazwą U-2.  Ze względu na powszechne użycie tego typu samolotów w pracach agrolotniczych nazywane był też „Kukuruźnikami”. Wykorzystywano je do zwalczania takich szkodników jak stonka ziemniaczana, brudnica mniszka, szarańcza czy komary malaryczne. Agrolotnicza aktywność maszyn CSS-13 w Polsce przypada na lata 50-te ubiegłego wieku.