Prezentowane w Pokoju Urodzenia Chopina polichromie to wielobarwne ozdoby malarskie. Zostały wykonane na drewnianych belkach stropu. Strop wykonano w typie polskim na zakładkę. Oznacza to, że składa się on z płaskich podłużnych desek, do których poprzecznie przybito pod spodem grube kwadratowe belki. Płaskie deski pomalowane są intensywnym niebieskim kolorem, na zmianę jaśniejszym i ciemniejszym. Dolne belki z kolei utrzymane są w kolorze jasnego brązu. Po bokach pokryto je malowidłami o motywach florystycznych. Delikatny ornament wici roślinnej obsypanej kwiatami poprowadzono wzdłuż belek wznoszącą się i opadającą sinusoidą. Początek i koniec wici zostały zaakcentowane bladoczerwoną różą. Barwy są jasne, niemal pastelowe: zieleń, róż, biel, żółć i fiolet. Kolory nałożono płasko. Na kwiatach i liściach delikatnie zaznaczono światłocień, czasami linearny kontur.
Polichromie powstały w latach trzydziestych XX wieku. Ich autorem jest Leonard Pękalski, ówcześnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do czasów współczesnych oryginalna warstwa malarska przetrwała jedynie szczątkowo. Zachowano oryginalny fragment na jednej z belek, a na pozostałych prezentowana jest warstwa wtórna, z ok. 1946 roku, która naśladuje ten sam ornament w zbliżonej kolorystyce.

Polichromie na stropach w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Autor: Leonard Pękalski
Rok powstania: lata 30. XX w. ( prawdopodobnie II poł.)
Technika: farba na drewnianej belce-część stropu DUFC( strona południowa)
Dostępności
Audiodeskrypcja
Instytucja
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina
