Oryginalna litografia zaginęła … . Na wystawie prezetowane jest zdjęcie litografii. Przedstawia ona portret Fryderyka Chopina. Autorem litografii jest Gottfried Engelmann, który wykonał ją według rysunku Pierre’a-Roche’a Vignerona z 1833 r. Wizerunek ten cieszył się dużą popularnością jako oficjalny portret kompozytora. Jedną odbitkę Chopin podarował swojemu nauczycielowi kompozycji Józefowi Elsnerowi. To właśnie jej kopia prezentowana jest na ekspozycji.
Zdjęcie ma 287 mm wysokości i 217 mm szerokości. Wykonano je w sepii. Papier jest obecnie pożółkły i pognieciony ze starości. Fotografowana litografia przedstawia młodego Chopina obróconego półprofilem, ujętego do wysokości talii. Kompozytor ma szczupłą twarz i kręcone włosy w lekkim nieładzie. Ciemne oczy o migdałowym kształcie, cienkie brwi. Pod bardzo długim i cienkim nosem pełne usta wygięte w delikatnym uśmiechu. Chopin ubrany jest w ciemny, dwurzędowy surdut. Wysokie szerokie klapy okalają ciemny fular przysłaniający całą szyję aż po sam podbródek. Po bokach wystaje jasna koszula.
Pod portretem widnieje podpis wykonany drukowanymi literami: „F. CHOPIN”. Na samym dole pochyłym fontem adres wydawcy, z którym współpracował Chopin: „Paris, Maurice Schlesinger, Rue Richelieu 97”. W prawym dolnym rogu jest widoczna ręcznie wypisana dedykacja: „Kochanemu Panu Elsnerowi przywiązany uczeń. Paryż 1834” i podpis kompozytora.