Emanacje słabości to jeden z najstarszych projektów Twożywa. Bardzo minimalistyczny. Użyto jedynie grubej kreski, by umieścić na białym tle napis EMANACJE SŁABOŚCI i dwa rekwizyty. Pierwsze słowo napisu biegnie u samej góry obrazu przez całą jego szerokość. Drugie w ten sam sposób – na samym dole. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia kwadratowy stół i oparte o niego z prawej strony, stojące na dwóch nogach krzesło. Jednak nie są to zwykłe meble. Stół nie ma blatu, a krzesło siedziska i oparcia. Tam, gdzie powinny się znajdować – jest dziura, pusta przestrzeń.
Jak narysować słabość? Najprostsze sprzęty domowe, to, co jest potrzebne do codziennego życia, co jest na co dzień oczywiste, teraz zawodzi, staje się zbędne, bo nie spełnia swojej najważniejszej funkcji. Kreska, którą narysowano krzesło i stół, jest przerywana w niektórych miejscach. W późniejszych realizacjach niebieska, w najstarszych czarna i trochę nieostra, zamazana. To samo dotyczy liter napisu. Użyto prostej czcionki, której linia jest w kilku miejscach przerywana, a niektóre kreski liter trochę krótsze, oszczędne, jakby i napis – nie miał siły.
We wczesnych realizacjach szablonu na rysunku pod stołem umieszczony był jeszcze napis Twożywo. Może po prostu podpis. Użyto do niego czcionki mniejszej, lecz tak samo „słabej” przerywanej. Jakby i on zarażony był emanującą z domowych sprzętów słabością. Skąd ta słabość? Swobodnie przepływa przez puste przestrzenie, udziela się temu, co wokół.