Metalowa popielniczka stanowiła element wyposażenia najsłynniejszego polskiego transatlantyku MS „Batory”. Na stronie wierzchniej posiada wygrawerowane po środku logo spółki Gdynia America Line składające się z liter GAL oraz trójzębu. Na brzegach popielniczki wygrawerowano napisy M/S „Batory” oraz Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S. A. Po obu stronach kołnierza umieszczono dwa wgłębienia na papierosy.

Statek M/S „Batory”, wraz z bliźniaczą jednostką m/s „Piłsudski”, był pływającym ambasadorem Drugiej Rzeczypospolitej. W pierwszy rejs wypłynął w 1936 roku. Do wybuchu II wojny światowej obsługiwał trasę Gdynia – Nowy Jork. Na pokład zabierał ponad 750 pasażerów, mających do dyspozycji siedem pokładów użytkowych, kabiny dwóch klas: turystycznej i III, bary, restauracje, baseny i inne miejsca do rekreacji.

Wystrój „Batorego” był dziełem najlepszych polskich projektantów. Zastawę i elementy wyposażenia produkowali najsłynniejsi polscy producenci – fabryki Frageta i Norblina. Zadbano nawet o takie szczegóły, jak specjalne serwisy porcelany czy sztućce. Wszystko miało się kojarzyć zarówno z nowoczesnością, jak i z polskością. Statek szybko zyskał sławę. Na jego pokładzie podróżowały największe polskie gwiazdy, artyści, politycy. Kuchnia na statku słynęła z wykwintnych i często egzotycznych potraw. „Batory” szczęśliwie przetrwał wojnę i służył do końca lat 60. XX wieku.