Zabytkowy fortepian prezentowany jest w Pokoju Muzycznym. Instrument został zbudowany w paryskiej wytwórni fortepianów i harf braci Erard w 1838 roku.
Fortepian ma klasyczny kształt. Wymiary: 96 cm wysokości, 130 cm szerokości i 235 cm głębokości. Całość jest w kolorze ciemnego drewna o bardzo wyraźnym usłojeniu, zdobiona cienkimi, geometrycznymi obramowaniami z drewna jasnego. Z przodu czarno-biała klawiatura oklejona kością słoniową i zakrywana półokrągłą pokrywą. Po bokach klawiatury i po wewnętrznej stronie pokrywy umieszczono inkrustowane mosiądzem ornamenty nawiązujące kształtem do wici roślinnej. Pośrodku pokrywy widnieje inkrustowany napis wykonany ozdobną czcionką: PAR BREVET D’INVENTION / Erard / à Paris. Nad klawiaturą umieszczono prostokątny, składany pulpit na nuty. Pod klawiaturą, kilkanaście centymetrów nad podłogą, znajdują się dwa pedały ujęte w zdobienie w kształcie liry. Za klawiaturą rozciąga się pudło rezonansowe z klapą uniesioną do góry. Pod klapą widoczne są rzędy strun i młoteczki. Pudło rezonansowe jest oparte na trzech nogach zakończonych u góry rzeźbionymi zdobieniami i kółkami na dole. Nogi rozszerzają się ku górze, mają przekrój wielokąta.
Fortepian zakupiono w 2010 r. od Piotra Folkerta. Stanowi własność Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jest to w pełni sprawny instrument wykorzystywany w projektach artystycznych Instytutu.

Fortepian skrzydłowy
Autor: Wytwórnia Erard
Rok powstania: 1838
Technika: drewno, metal, kość słoniowa
Dostępności
Audiodeskrypcja
Łatwy Tekst
Instytucja
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina
