Ulica Jadowska, serce praskiej Szmulowizny, zwykły czteropiętrowy blok, szara ściana widoczna bardzo dobrze z okna przejeżdżającego pociągu. Właśnie w tym miejscu jest umieszczony mural Loesje. Ogromny biały prostokąt zajmuje niemal całą ścianę. Na nim znajduje się jedno, niepełne, pozbawione środkowej samogłoski słowo „prz … szłość”. Słowo znajduje się w tej samej linijce, litery ustawione są blisko siebie, z jednym wolnym miejscem w sam raz na literę E lub Y.
W zależności od litery, którą uzupełnimy brak, hasło nabierze dwojakiego znaczenia. Dla niektórych stanie się przeszłością, dla innych przyszłością. Te same osoby mogą też odczytywać ten mural, w kolejnych z nim spotkaniach, na dwa sposoby, wszystko w zależności od nastroju chwili, od przeżywanych spraw codzienności, od kierunku trwającej w pociągu podróży.
Jest to najkrótszy z dotąd powstałych tekstów Loesje, a umieszczenie słowa na dużej białej
powierzchni stwarza wrażenie ogromnej przestrzeni – zarówno wizualnej, jak i tej na
interpretację.
Wielkoformatowe murale powstały na Targówku i Pradze Północ jesienią 2015 roku. Są one
efektem projektu MIASTO MYŚLI, zrealizowanego z Fundacją Sztuki Arteria.
Audiodeskrypcja i tłumaczenie na polski język migowy powstały w ramach projektu „Język polski w 3D” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.