Katowice, Muzeum Śląskie, Tuesday 12.12, 2017, godzina 17:00 trwa do: Tuesday 12.12, 2017, godzina 18:00
Kultura Głuchych rozumiana przez pryzmat językowego i obrazowego postrzegania świata pozostaje fenomenem również dla osób słyszących. Cykl wykładów prowadzonych w języku migowym przybliża tematy dotyczące twórczości niesłyszących artystów na świecie. Wykłady przeznaczone są dla osób słyszących oraz niesłyszących i tłumaczone będą z języka migowego na polski język foniczny.
Prowadzenie: Michał Justycki
Kiedy: 12.12.2017 / wtorek / godz. 17.00
Gdzie: Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, zbiórka przy kasach
Mając na uwadze różnorodność potrzeb naszych odbiorców, stale pracujemy nad udostępnianiem oferty muzealnej dla osób z alternatywną motoryką i sensoryką oraz osób ze spektrum autyzmu. Od wielu lat prowadzimy działania edukacyjne przeznaczone dla grup o specjalnych potrzebach oraz projekty integracyjne.
Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy w przestrzeń ekspozycji rozwiązania dla osób niewidomych, tworząc ścieżkę edukacyjną „Sztuka przez dotyk”, a w roku 2015 Muzeum otrzymało certyfikat „Miejsca przyjaznego osobie z autyzmem” Fundacji Prodeste.
Muzeum w Strefie Kultury przy ul. Dobrowolskiego 1 jest przestrzenią dostępną pod względem architektonicznym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dedykowane ścieżki zwiedzania ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.
Przestrzeń
W budynku nie ma progów, drzwi wejściowe oraz ciągi komunikacyjne są szerokie, toalety i szatnie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Komunikację wewnątrz budynku ułatwiają windy, rampy i ruchome schody, ponadto w korytarzach i salach ekspozycyjnych umieszczone są siedziska.
Samodzielne poruszanie się osobom niewidomym ułatwiają linie prowadzące oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.
W budynku znajduje się pokój dla matki z dzieckiem.
W przestrzeni galerii Interim wyodrębnione jest Miejsce Wyciszenia.
Na terenie obiektu znajduje się punkt medyczny oraz kilka zestawów do defibrylacji AED.
Edukacja
Osoby z dysfunkcjami wzroku mogą skorzystać z oferty warsztatów z audiodeskrypcją oraz dedykowanych ścieżek zwiedzania.
Przy współpracy z artystami niesłyszącymi rozbudowujemy program edukacyjny dotyczący Kultury Głuchych i edukacji przez sztukę w polskim języku migowym.
W stałej ofercie Działu Edukacji znajdują się lekcje dostosowane do potrzeb grup specjalnych i integracyjnych.
Ścieżki zwiedzania
Ścieżka zwiedzania „Sztuka przez dotyk” z audiodeskrypcją obejmuje tyflografiki umieszczone w Galerii sztuki polskiej 1800-1945, Galerii sztuki polskiej po 1945 roku i stale jest poszerzana o nowe elementy, w tym audiodeskrypcję i obiekty przestrzenne.
Wybrane dzieła sztuki eksponowane w Galerii sztuki polskiej 1800-1945 oraz Galerii sztuki polskiej po 1945 roku można poznać za pomocą dotyku. Wkomponowane w przestrzeń galerii tyflografiki wykorzystywane są podczas oprowadzań audiodeskryptywnych, warsztatów oraz samodzielnego zwiedzania. Ścieżka jest stale udoskonalana i poszerzana o kolejne obiekty dotykowe, w tym rzeźby.
Ścieżka obiektów przestrzennych
Ze względu na specyfikę ścieżki, na której dotykamy autentycznych dzieł sztuki, dedykujemy ją przede wszystkim dla rodzin i małych grup. W obecności przewodnika osoby niewidome mogą poznawać przez dotyk rzeźby zamieszczone w Galerii sztuki polskiej 1800-1945 oraz Galerii sztuki polskiej po 1945 roku. Dzieła opisywane są audiodeskryptywnie. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji.
Reliefy znajdują się również na ekspozycji „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.
Wybrane wystawy czasowe oraz towarzyszące im wydarzenia dostosowane są do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
Audiodeskrypcja
Opisy dzieł plastycznych są ważną częścią ścieżki dotyku, na której prowadzimy zajęcia z wykorzystaniem tyflografik i obiektów przestrzennych. Werbalny opis pozwala także na zwiedzanie wybranych wystaw stałych, czasowych oraz terenu wokół Muzeum Śląskiego. Ze względu na konieczną obecność przewodnika, oprowadzanie audiodeskryptywne możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu wizyty.
Polski Język Migowym 1. Prowadzimy warsztaty, wykłady w języku migowym lub tłumaczone na polski język migowy. Aktualne cykle w polskim języku migowym:
Świat ciszy. Sztuka artystów Głuchych,
Akademia wideoartu,
Śląscy artyści.
2. Muzeum jest partnerem projektu „Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym”.
3. Realizujemy oprowadzania oraz lekcje w polskim języku migowym.
Miejsce przyjazne osobie z autyzmem
Dla dzieci i młodzieży z autyzmem proponujemy warsztaty „Abstrakcja, co to takiego?” i „Czym jest obraz?” oraz inne tematy realizowane na życzenie, po uprzednich uzgodnieniach z wychowawcami. Jednym z celów zajęć jest terapeutyczne wykorzystanie sztuki. Wizyta na wystawie angażuje zmysły, rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie, pobudza i oczyszcza emocje. Spontaniczna chęć dotknięcia obrazu czy zabytku może zostać zrealizowana za pośrednictwem pomocy dydaktycznych: replik, reprodukcji dotykowych, kopii, narzędzi malarskich, kolorowych papierów czy innych materiałów branych do ręki w trakcie zajęć. Troszczymy się o zapewnienie uczestnikom warsztatów komfortu fizycznego i psychicznego oraz przyjaznej atmosfery.
System komunikacji
Orientację w przestrzeni ułatwiają oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz systemy głośnomówiące zamontowane w windach.
Osoby z dysfunkcjami słuchu mogą połączyć się z tłumaczem języka migowego za pośrednictwem infokiosku.
Pomoc asystentów
Oprowadzanie audiodeskryptywne jest możliwe po wcześniejszym umówieniu wizyty. Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz Muzeum w obecności psa przewodnika.
W kasach dostępny jest również informator w alfabecie Braille’a.
Korzystając z komunikacji miejskiej najłatwiej jest wysiąść na przystanku Strefa Kultury, przy którym znajduje się winda, którą należy wjechać na poziom 1. Dostęp do budynków w Strefie Kultury możliwy jest z poziomu terenu.
Osoby przyjeżdżające samochodami mogą skorzystać z parkingu podziemnego lub naziemnego zlokalizowanego w części północnej. Na obu parkingach wyznaczone są miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Wjazd na oba parkingi znajduje się od ul. Dobrowolskiego.
Samochody z napędem LPG oraz wyższe niż 2m należy kierować na parking naziemny.
Wskazówki dotyczące dojścia do budynku łaźni głównej (wystawa „Zaczęło się od ziarna…”)
Osoby poruszające się na wózkach mogą się dostać do budynku łaźni z poziomu terenu. Poruszając się żwirową ścieżką wzdłuż frontowej ściany łaźni w kierunku holu centralnego i wieży wyciągowej, przed platanem należy skręcić w prawo, w stronę widocznego na murze symbolu dostępności. Po lewej stronie znajduje się kasa w holu centralnym. Tu można kupić bilet przed zwiedzaniem ekspozycji w Galerii Łaźnia. Z kolei na prawo, za narożnikiem budynku łaźni, znajduje się wejście. Należy wjechać windą na pierwsze piętro, gdzie jest wejście na wystawę i drugie wejście do budynku. Z tego miejsca widać nieodrestaurowane jeszcze pokopalniane obiekty.