Wstęp w cenie biletu.
Więcej o wystawie:
artyści: Marina Abramović, Kader Attia, Monica Bonvicini, Berlinde de Bruyckere, Douglas Gordon, Aneta Grzeszykowska, Mona Hatoum, Jesse Kanda, Teresa Margolles, Piotr Pawlenski, Aleksandra Ska, Taryn Simon, Andreas Sterzing, Mircea Suciu, Roman Stańczak, David Wojnarowicz, Artur Żmijewski
kurator: Maria Brewińska
współpraca: Magdalena Komornicka
Wystawa przyjmuje za punkt wyjścia popularną w humanistyce kategorię afektów, które organizują jej przestrzeń emocjonalną. Afekt rozumiany jest tu jako automatyczna reakcja ciała na bodźce odbierane z otoczenia bądź zmiany zachodzące w ciele. Reakcje te, przyjemne bądź przykre, zachodzą poza świadomością i sferą rozumową, niepoddawane od razu refleksji poznawczej. Potocznie afekt utożsamiany jest z emocjami, ale w kontekście wystawy to protoemocja — doświadczenie „intensywności” (niepokój, napięcie, drżenie, niepewność odczuwane w ciele, pod skórą), które dopiero przepracowane poznawczo, uświadomione, uruchamia odczuwanie konkretnych odczuć takich jak radość, strach, wstręt, wstyd czy gniew i wiele pochodnych emocjonalnych niuansów.
Dostępność
Dojście do budynku: Bez poważnych przeszkód. Transport samochodowy: Parking publiczny (strefa płatnego parkowania), w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Komunikacja w budynku
Wejście
- Wejście po schodach lub windą (w związku z awarią windy przy ścianie północnej, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o wejście z tyłu budynku od ul. Burschego).
- Uwaga! Ze względu na trwające prace sposób wejścia do budynku może ulegać zmianie, dlatego prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na stronie www Zachęty.
Kasy: Na parterze budynku – dostęp schodami lub podnośnikiem schodowym (80×80 cm) i pochylnią
Dostępność sal/pomieszczeń
- Sala Multimedialna, na parterze – dostęp schodami lub windą
Toalety dla osób z niepełnosprawnościami
- Na poziomie -1, dostęp windą
Inne
- Pętle indukcyjne w kasach, punktach informacyjnych, szatni, księgarni i bibliotece
JAK DOTRZEĆ DO BUDYNKU – WSKAZÓWKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU.
Przystanek w kierunku Krakowskiego Przedmieścia zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą. Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.
Przystanek w kierunku Marszałkowskiej zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem — w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę uliczki skręcić w lewo. Uwaga na znak drogowy betonowe pachołki na chodniku! Kontynuować wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.
WEJŚCIE DO BUDYNKU – WSKAZÓWKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
Zapraszamy do południowego wejścia od strony pl. Małachowskiego, przy lewym narożniku budynku. Drzwi wejściowe są na poziomie – 1. Na wysokości narożnika zaczynają się schody prowadzące w dół. Na wprost schodów znajduje się przeszklony szyb windy, po zejściu, na prawo – drzwi wejściowe. Otwierają się automatycznie. Do windy można dojść obchodząc niszę ze schodami z lewej strony.
Na poziomie – 1 zlokalizowane są między innymi:
szatnia, na końcu korytarza, na wprost wejścia;
po drodze do szatni bistro Po Prostu Zachęta, na lewo od drzwi wejściowych;
dalej winda, prowadząca na pozostałe poziomy budynku, zlokalizowana po lewej stronie w korytarzu przed szatnią;
schody prowadzące na pozostałe poziomy budynku, po lewej stronie, tuż przed szatnią.
Audiodeskrypcja budynku – poszczególnych elementów architektury i przestrzeni
https://zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/audiodeskrypcja-wejscia-do-budynku