Główna treść portalu

Tytuł: PJM – oprowadzanie kuratorskie na wystawie Abraham Ostrzega

Warszawa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Sunday 05.03, 2017, godzina 12:15 trwa do: Monday 20.03, 2017, godzina 13:45

Zbiórka w holu głównym Zachęty
Spotkanie tłumaczone na PJM

Oprowadzanie poprowadzi kurator Hanna Wróblewska.

artyści: Hubert Czerepok, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski oraz Abraham Ostrzega
kuratorzy: Hanna Wróblewska (Zachęta), Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego)
współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka
identyfikacja wizualna wystawy, projekt mapy: Jakub de Barbaro
organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Punktem wyjścia wystawy jest twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi (ur. 1889). Uczeń Henryka Kuny znany był przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej — nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Zginął w Treblince w 1942 roku.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przeprowadziła jesienią ubiegłego roku renowację 24 nagrobków jego autorstwa na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Fundusze pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przygotowań do obchodów 75-lecia Akcji Reinhardt. Dzięki pracy zespołu konserwatorskiego złożonego z absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem Magdaleny Olszowskiej, w składzie: Marta Banaś, Kalina Marzec, Damian Pisarski, pracujących pod nadzorem profesora Janusza Smazy, nagrobki — niektóre już bardzo zniszczone — odzyskały nie tylko swą pierwotną formę rzeźbiarską, ale też inskrypcje upamiętniające zmarłych.

Więcej informacji na stronie Zachęty

Dostępność

Dojście do budynku: Bez poważnych przeszkód. Transport samochodowy: Parking publiczny (strefa płatnego parkowania), w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Komunikacja w budynku

Wejście   

  • Wejście po schodach lub windą (w związku z awarią windy przy ścianie północnej, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o wejście z tyłu budynku od ul. Burschego).
  • Uwaga! Ze względu na trwające prace sposób wejścia do budynku może ulegać zmianie, dlatego prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na stronie www Zachęty.

Kasy: Na parterze budynku – dostęp schodami lub podnośnikiem schodowym (80×80 cm) i pochylnią

Dostępność sal/pomieszczeń

  • Sala Multimedialna, na parterze – dostęp schodami lub windą

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami 

  • Na poziomie -1, dostęp windą

Inne     

  • Pętle indukcyjne w kasach, punktach informacyjnych, szatni, księgarni i bibliotece

JAK DOTRZEĆ DO BUDYNKU – WSKAZÓWKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU.

Przystanek w kierunku Krakowskiego Przedmieścia zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą. Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.

Przystanek w kierunku Marszałkowskiej zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem — w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę uliczki skręcić w lewo. Uwaga na znak drogowy betonowe pachołki na chodniku! Kontynuować wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.

WEJŚCIE DO BUDYNKU – WSKAZÓWKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Zapraszamy do południowego wejścia od strony pl. Małachowskiego, przy lewym narożniku budynku. Drzwi wejściowe są na poziomie – 1. Na wysokości narożnika zaczynają się schody prowadzące w dół. Na wprost schodów znajduje się przeszklony szyb windy, po zejściu, na prawo – drzwi wejściowe. Otwierają się automatycznie. Do windy można dojść obchodząc niszę ze schodami z lewej strony.

Na poziomie – 1 zlokalizowane są między innymi:

szatnia, na końcu korytarza, na wprost wejścia;

po drodze do szatni bistro Po Prostu Zachęta, na lewo od drzwi wejściowych;

dalej winda, prowadząca na pozostałe poziomy budynku, zlokalizowana po lewej stronie w korytarzu przed szatnią;

schody prowadzące na pozostałe poziomy budynku, po lewej stronie, tuż przed szatnią.

Audiodeskrypcja budynku – poszczególnych elementów architektury i przestrzeni

https://zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/audiodeskrypcja-wejscia-do-budynku

 

Na białym tle drukowane litery składające się na napis Zachęta. Nad tym napisem czarny trójkąt, symbolizujący dach, a pod napisem kreska, jak podłoga.

Strona internetowa

https://zacheta.art.pl/pl

Dojazd

Kontakt

Paulina Celińska

e-mail: pcelinska@gmail.com