Gobelin „Winobranie” to jedyna w zbiorach Działu Winiarskiego jednostronna dekoracyjna XIX wieczna tkanina przedstawiająca scenę rodzajową –  winobranie. Kształty domostw, szata roślinna oraz ubiór postaci mogą sugerować, że na gobelinie zostało przedstawione winobranie we Włoszech, w okresie renesansu.

Na pierwszym planie tkaniny przedstawiono postacie wykonujące różne czynności na plantacji winnej latorośli. W jej lewej części widzimy kobietę i mężczyznę niosących w metalowej kadzi zerwane winogrona, a po prawej drugą parę wlewającą wytłoczony moszcz gronowy do beczki. Między pracującymi dorosłymi bawi się trójka pogodnych dzieci. Wszyscy ubrani są w renesansowe stroje. Kobiety mają długie suknie z gorsetami zaznaczające wyraźnie talię. Mężczyźni ubrani są w koszule z bufiastymi rękawami przy ramionach oraz wąskie spodnie sięgające do kolan. Postacie zostały przedstawione w sposób, który sugeruje, że nie są one zmęczone wykonywaną pracą. Są oni trochę zamyśleni, a ich wzrok skierowany na lewo wskazuje, że być może patrzą na jakieś zdarzenie lub zbilżającą się postać. Scena przedstawiająca pracę winogrodników na plantacji winorośli została przedstawiona pod dużym, o dwóch konarach drzewem, po którym pnie się winorośl. Tło gobelinu stanowi pejzaż przedstawiający krajobraz z winnymi wzgórzami oraz zabudowaniami niewielkiego miasteczka.

Gobelin został wykonany w wąskiej gamie kolorystycznej – dominują w nim brązy i beże w różnych odcieniach oraz zgaszona czerwień. Kolory gobelinu są mocno spłowiałe, najprawdopodobniej wcześniej były bardziej wyraziste.