„Statek” to drewniana kompozycja przestrzenna autorstwa Piotra Potworowskiego. Powstała w 1961 roku. Mierzy 26,5 cm x 166,5 cm x 16,5 cm.

Kompozycja istotnie przypomina uproszczony statek złożony z nieoszlifowanych kawałków drewna o chropowatej powierzchni. Niektóre kawałki wydają się wyblakłe lub poszarzałe ze starości, inne – poczerniałe. Gdzieniegdzie widać jeszcze ostatnie płaty obłażącej białej farby, którą dawno temu mógł być pokryty statek. Statek ma podłużny kształt. Po bokach statku znajdują się dwa koła napędowe połączone z kadłubem za pomocą gwoździ. Pośrodku statku sterczy dumnie cienki maszt.

Tuż za nim złożono z kilku drewnianych klocków nadbudówkę. Wyrasta z niej komin wykonany z grubej, pociemniałej, wydrążonej gałęzi. Część tylnego pokładu osłonięta jest niskim, płaskim daszkiem. Czarną farbą namalowano na kole schematyczną, półokrągłą rybę, a na burtach dziobu – rząd kropek, które mają być może przypominać okna.

Potworowski znany jest głównie z prac malarskich. Wywodził się ze środowiska kapistów. Charakterystyczne dla nich eksperymenty z barwą szybko pociągnął jednak do ekstremum. Odszedł przy tym od tematyczności płócien na rzecz obrazów skupionych na formie abstrakcyjnej. Potworowski zajmował się też malarstwem materii. Wzmacnianie płótna, dodawanie do niego elementów niemalarskich, doprowadziło go w końcu do tworzenia konstrukcji przestrzennych, takich jak np. właśnie seria niewielkich rzeźb statków.