Czarno-biała, pozioma fotografia przedstawia miejskie osiedle Gdańsk Zaspa.

Zdjęcie wykonano w czasie Rajdu Solidarności, który odbył się w Trójmieście na oficjalne zakończenie kampanii wyborczej NSZZ Solidarność w 1989 roku. 

Punkt startowy rajdu znajdował się na pasie nieczynnego lotniska. Na starcie stoją samochody osobowe, głównie fiaty 126 p, tak zwane „maluchy”. Między autami przechadzają się ludzie. Pada lekki deszcz, płyty lotniska są mokre, a przechodnie trzymają rozłożone parasole. W oddali ciągną się długie bloki mieszkalne z rzędami identycznych balkonów, to tak zwana „wielka płyta”. 

Większość kadru zajmuje auto marki Volkswagen Garbus. Ujęcie pokazuje bok i tył samochodu o jasnym kolorze karoserii. Owalne kształty charakterystycznego, niemieckiego auta wyróżniają się na tle innych samochodów na parkingu. Na bagażniku z tyłu widnieje rejestracja samochodu o numerze „GKA 6999”

Samochód jest ozdobiony. Na bocznych szybach, klapie bagażnika oraz drzwiach lśnią naklejki i baner z napisem „Głosuj na Solidarność. Lech Wałęsa”. Wielokrotnie powtarzające się na ulotkach słowo SOLIDARNOŚĆ jest zapisane tak zwaną „solidarycą”, czyli specjalnym charakterem pisma, nierównym, jakby wykonanym odręcznie grubym pędzlem. Napis przypomina maszerujący pod flagą biało-czerwoną tłum układający się w słowo „Solidarność”. Z dachu Volkswagena wystaje, doczepiona z drugiej strony samochodu, biała flaga.

Rajd Solidarności odbył się na trasie z Gdańska do Gdyni. Był on uroczystym zakończeniem kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego Solidarność działającego przed wyborami parlamentarnymi 4 czerwca 1989 roku. W tamtym czasie nie obowiązywała cisza wyborcza, więc agitacja była możliwa nawet w dniu wyborów. W rajdzie wzięły udział samochody będące symbolami polskich szos okresu PRL, takie jak fiaty 126p, trabanty, słynne warszawskie syrenki czy garbusy. Samochody ozdobiono kampanijnymi plakatami Solidarności i flagami.