Rysunkowe filmy z serii „Pszczółka Maja” powstały na podstawie książki niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku – dzięki współpracy producentów z aż sześciu krajów: Austrii, Japonii, Niemiec, Portugalii, Hiszpanii i Kanady. Animacje stworzono w japońskim studiu Nippon Animation. Przygotowano 104 odcinki. Polskie dzieci pierwszy odcinek obejrzały w 1979 roku.

Przygody sympatycznej i dzielnej Mai oraz jej licznych przyjaciół bardzo podobały się dzieciom. W sprzedaży pojawiły się liczne figurki i zabawki przedstawiające Maję i innych bohaterów filmu. Wizerunek Mai zamieszczano na etykietach sztucznego miodu, batoników, a nawet gumy do żucia. Wielką popularność zdobyła też serialowa piosenka w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego.

W kolekcji Muzeum Dobranocek jest sporo przedmiotów związanych z tą bajką, między innymi  siedem figurek bohaterów serialu. Są to Maja oraz jej przyjaciele i znajomi: truteń Gucio, pasikonik Filip, mysz Aleksander, mucha Bzyk, żuk i mrówka – żołnierz. Figurki powstały prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wykonane są z twardej gumy i pomalowane farbami na różne kolory. Nieznacznie różnią się wysokością. Najmniejszego żuka może schować w dłoni kilkuletnie dziecko, a największego Filipa – dorosły. Wszystkie postaci stoją na dwóch nogach – jak ludzie, a ich łapki przypominają ludzkie ręce.