Szklany ul z pszczelą rodziną gości w Oddziale Przyrodniczym w okresie od maja do października. Poza tym okresem w jego miejscu prezentowana jest jego rekonstrukcja. Dzięki specjalnej budowie tego obiektu, obserwator ma wgląd w życie pszczół oraz związane z nim zachowania. Ze względu na to, że pszczoły miodne należy do zwierząt społecznych ich zwyczaje życiowe są wysoce rozwinięte. Tworzą one swego rodzaju rodzinę, w której każdy osobnik wypełnia powierzone mu zadanie. W każdym ulu najważniejszą jednostką jest królowa, której głównym zadaniem jest reprodukcja. To ona składa jaja oraz za pomocą wydzielanych feromonów steruje życiem całego ula. Większą złożoność obowiązków można obserwować wśród robotnic.
Są to bezpłodne samice, których rola zależy od wieku. Najmłodsze zajmują się kolejno pilnowaniem czystości ula, karmieniem larw i królowej, aby przez resztę życia zajmować się zbieraniem nektaru. Poza okresem zimowym w ulu pojawiają się również samce zwane trutniami. Ich jedyną rola jest funkcja rozrodcza. Pszczoła miodna ma ogromne znaczenie ekologiczne.
W czasie zbierania przez nią nektaru, zapylane są kwiaty. Sam proces pozyskiwania nektaru jest zjawiskiem niezwykle ciekawym, robotnice informują się nawzajem, o tym, gdzie znalazły najwięcej pokarmu. Ten sposób komunikowania przybiera formę tańca zwanego obrotowym bądź wywijanym. Zebrany przez robotnice nektar służy do produkcji, docenianego również przez człowieka miodu.