Autorem obrazu „Przyszły dom kultury w Kazimierzu” jest Stanisław Szczepański. Płótno powstało w 1950 roku. Mierzy 95 na 144 centymetry. Zgodnie z tytułem przedstawia budowę nowego domu kultury w Kazimierzu Dolnym.
Obraz utrzymany jest w jasnej, choć nieco przygaszonej kolorystyce. Dominują pastelowe odcienie błękitu, bieli i żółci. To wszystko sprawia wrażenie, że obraz przesycony jest światłem pogodnego, słonecznego dnia. Zręczne operowanie kolorem jest typowe dla Szczepańskiego, który był przedstawicielem kapizmu.
Większość przestrzeni obrazu wypełnia szkielet nowego parterowego budynku z jasnego kamienia. Sylwetki robotników w kolorowych ubraniach uwijają się wokół postawionych już murów pierwszej kondygnacji. Trzech robotników wchodzi gęsiego po wąskiej belce sięgającej od poziomu ulicy aż na wysokość piętra. Mężczyźni niosą na ramionach długą krokiew, która ma zapewne posłużyć do budowy właśnie powstającej trójkątnej więźby dachowej, przy której pracują kolejni robotnicy.
Wokół budynku rozłożone są równe stosy materiałów budowlanych, takich jak kamienie i deski. Dom kultury budowany jest tuż przy ulicy przedstawionej pod kątem na pierwszym planie. Na chodniku z lewej strony siedzi przy sztalugach malarz w różowym kapeluszu. Być może również dokumentuje na obrazie budowę nowego obiektu. Pośrodku chodnika, w centrum kompozycji, stoi dwóch mężczyzn. Zwróceni są twarzami w stronę budynku, a tyłem do widza. Jeden z nich ubrany jest w białe spodnie i koszulę. Na głowie ma słomkowy kapelusz z ciemną wstążką. W ręce przylegającej do boku trzyma plik papierów. Towarzyszący mu mężczyzna w kaszkiecie i brązowej kamizelce nałożonej na białą koszulę pokazuje mu palcem coś na budowie. Obok mężczyzn stoi mały, biały pies. Z prawej strony na obszar płótna wchodzi właśnie matka w jasnej sukience z dwójką dzieci. Kobieta niesie dwie torby z zakupami. Dzieci przysłania częściowo stojący na ulicy turkusowozielony samochód. Tuż pod samochodem widnieje sygnatura artysty: „St. Szczepański 1950”.