Pracownia introligatorska w Izbie Drukarstwa powstała w oparciu o maszyny i urządzenia pochodzące z drukarni „Popularna” działającej w Lublinie od 1932 roku, oraz dawnej introligatorni „Intrografu” działającej przy ul. Cyruliczej w Lublinie. Pracownia prowadzi edukację w zakresie technik introligatorskim dla rożnych grup wiekowych, oraz wykonuje niskonakładowe serie notesów, zeszytów, teczek i druków okolicznościowych.

Introligatornia to integralna część drukarni, która zajmuje się wykończeniem zamówionych w drukarni prac. W introligatorni, docina się papier do formatu, wykonuje oprawy, przygotowuje się i zszywa blok książki oraz wykonuje się naprawy uszkodzonych książek.

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w pracowni introligatorskiej są: nóż do papieru, nożyce, kostka introligatorska, linijki, igły, cyrkiel oraz pędzle.

Do prac introligatorskich używane są również bardziej skomplikowane urządzenia i maszyny jak: różnego typu i wielkości prasy ściskające służące do klejenia i utrwalania okładek i bloków książek, gilotyny i nożyce introligatorskie służące do przycinania papieru, prasozłociarki służące do wyciskania zdobień na okładkach książek, maszyny do szycia drutem służące do opraw broszurowych, maszyny bigujące do załamywania papieru czy maszyny do perforacji.

Materiały wykorzystywane w introligatorstwie: tektura, papier, płótno, skóra i pergamin, nici, sznurki, taśmy bawełniane, tasiemki ozdobne, służące do zszycia i wzmocnienia bloku, oraz środki klejące. Niegdyś klajstry pochodzenia naturalnego, obecnie często kleje syntetyczne.