Całopostaciowy portret przedstawia Marię Leszczyńską, drugą córkę Katarzyny z Opalińskich i Stanisława Leszczyńskiego, polskiego króla na wygnaniu. Maria w 1725 roku poślubiła Ludwika XV i aż do 1768 roku była królową Francji.

Malarz ukazał ją jako władczynię, stojącą twarzą do nas. Jej postać wypełnia niemal całą przestrzeń obrazu. Twarz Marii jest młodzieńcza, delikatna, owalna. Leszczyńska ma brązowe oczy pod regularnymi łukami cienkich brwi i długi nos o dość szerokiej chrząstce. Patrzy na nas i leciutko się uśmiecha. Włosy królowej są sczesane z wysokiego czoła, upudrowane i zebrane z tyłu głowy we fryzurę z miękkich loków. Na głowie Leszczyńska nosi niewielki trójkątny diadem.

Maria ubrana jest w długą, czerwoną suknię, lamowaną u dołu i przy rękawach gronostajowym futrem i zdobioną obficie perłami. Suknia, zgodna z kanonami osiemnastowiecznej mody, ma głęboki dekolt i jest mocno wcięta w pasie. Spódnica rozkłada się szeroko jak kielich kwiatu. Sięgające łokci rękawy wykończone są pienistymi koronkowymi mankietami, zwanymi angażantami. Delikatna koronka zdobi również wycięcie dekoltu. Z ramion Leszczyńskiej spływa wzdłuż jej lewego boku podbity sobolami płaszcz. Jest niebieski i haftowany w złote burbońskie lilie.

Maria w ugiętej prawej ręce trzyma złożony wachlarz. Palcami lewej dłoni elegancko podtrzymuje fałdy płaszcza. Na obu nadgarstkach nosi perłowe bransolety. Na prawo od Marii stoi na wygiętych esowato nóżkach konsola o marmurowym blacie. Na niej złożono kwadratową, czerwoną, aksamitną poduszkę, na której spoczywa królewska korona.

Tło podzielone jest na dwie części. Lewą partię płótna wypełniają fałdy ciemnej kotary; po prawej gałąź drzewa i fragment niebieskiego nieba sugerują otwieranie się przestrzeni na park.

W prawym dolnym rogu, tuż obok nogi konsoli, napis po niemiecku: Maria Leszczyńska z Polski, małżonka Ludwika XV, prezent dla Ludwika XV od księcia Ernsta Augusta.