Portret i epitafium Karla Ludwiga von der Osten-Sackena powstały po 1706 r. Autor pozostaje nieznany. Portret namalowany został farbą olejną na blasze miedzianej, a rama wykonana z drewna. Ma 230 cm wysokości i 170 cm szerokości. Eksponat znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej.
W efektownym barokowym obramowaniu, które zajmuje niemalże ⅔ obiektu, znajduje się owalny portret mężczyzny w sile wieku w charakterystycznej dla XVIII wieku peruce. Obraz przedstawia Karla Ludwiga von der Osten-Sackena – pułkownika wojsk saskich, który zginął w bitwie pod Wschową 13 lutego 1706 r. Epitafium, czyli ozdobna tablica ku czci zmarłego umieszczana w świątyniach chrześcijańskich, wisiało w kościele ewangelickim Żłóbka Chrystusa we Wschowie.
Młody mężczyzna zajmuje prawie całą przestrzeń obrazu, jest blady i patrzy wprost na widza. Ubrany jest w kunsztowne szaty – czerwony mundur zdobiony złotymi guzikami, pod którym na piersiach ma kirys, czyli zbroję osłaniającą tylko tułów. Półpancerz nałożony jest na białą koszulę. Pod szyją ciasno zawiązana została biała chustka, czyli halsztuk.
Pułkownik Osten-Sacken kciukiem prawej ręki wskazuje scenę bitewną po lewej stronie, ukazującą okoliczności jego śmierci. Ugodzony strzałem z muszkietu żołnierz spada z konia. Palcem wskazującym lewej dłoni pokazuje niewielki, krwawy ślad na pancerzu – miejsce wlotu kuli. Osten-Sacken dowodził pułkiem piechoty. Poległ w bitwie pod Wschową w wieku trzydziestu ośmiu lat i sześciu miesięcy. Wyobrażenie śmierci było rzadkim rozwiązaniem artystycznym tamtego okresu, co czyni epitafium dziełem wyjątkowym.
Portret otacza trójwymiarowa rama zdobiona licznymi panopliami, czyli motywami dekoracyjnymi wskazującymi bezpośrednio na tradycje wojskowe. Są to m.in. kule armatnie, werble, tarcze, miecz, piki i sztandary. Nad portretem, u jego szczytu, znajdują się dwa klęczące putta podtrzymujące kartusz herbowy. Pod portretem, u dołu, umieszczona została tablica epitafijna w formie tkaniny zdobionej frędzlami. Na tablicy znajduje się tekst w języku niemieckim, który prezentuje postać ukazaną na obrazie. Podkreśla on zasługi Osten-Sackena jako żołnierza, ale również poleca go pamięci i modlitwie.
Autor pozostaje nieznany. Można podejrzewać, że była to fundacja rodzinna, a fundatorem był brat zmarłego – Ernst Ferdynand von der Osten-Sacken, który również brał udział w bitwie pod Wschową. Bitwa ta przeszła do historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń militarnych w dziejach miasta i jedna z najkrwawszych bitew III wojny północnej. W jej trakcie tylko podczas dwóch godzin zginęło ok. ośmiu tysięcy żołnierzy, a 7,5 tysiąca trafiło do niewoli. Wokół postaci pułkownika Osten-Sackena Piotr Bojarski zbudował w 2018 r. fabułę powieści kryminalnej osadzonej we Wschowie pt. „Pokuszenie”.