Fotografię wykonano w studyjnym atelier nieznanego z nazwy zakładu fotograficznego w Bielakowszczyźnie w 1937 roku. Jej wymiary to 13,3 cm x 8,5 cm. Zdjęcie znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku.

Fotografia przedstawia stojącego, umundurowanego polskiego żołnierza. Mężczyzna stoi na tle ściany z dekoracją. Fotografia wykonana jest w czarno-białych barwach. Zdjęcie zostało wykonane w bardzo dobrej jakości i zachowało się w nienaruszonym stanie.

Sfotografowany żołnierz stoi zwrócony do widza prawym półprofilem. Stopy stykają się ze sobą piętami, a przy palcach są rozsunięte. Mężczyzna patrzy przed siebie stanowczym wzrokiem. Prawą rękę trzyma lekko z tyłu, lewa opuszczona wzdłuż tułowia. Żołnierz jest młody, ma ok 30 lat. Stoi wyprostowany. Sprawia wrażenie rozluźnionego. Twarz ma gładko ogoloną. Oczy ma szeroko otwarte, nieduże. Nos szeroki, usta wąskie, zamknięte. Na głowie żołnierz ma czapkę rogatywkę. Z przodu, na czapce umieszczony jest polski orzeł wojskowy, a pod nim jedna gwiazdka. Pojedyncza gwiazdka, umieszczona obok numeru 5, widoczna jest również na prawym naramienniku. Gwiazdka jest oznaczeniem stopnia wojskowego i wskazuje, że  sfotografowany żołnierz jest podporucznikiem. Mężczyzna ubrany jest w jednorzędową kurtkę mundurową z czterema kieszeniami, dwiema na wysokości klatki piersiowej i dwiema na połach. Na kołnierzyku naszyta jest patka z wężykiem. Żołnierz przepasany jest dwubolcowym pasem. Mężczyzna ma na sobie spodnie bryczesy i długie skórzane buty.

Za żołnierzem znajduje się ściana z abstrakcyjnym wzorem, który przypomina duży wachlarz.

Fotografia przedstawia podporucznika 5. pułku piechoty Legionów. Legiony Polskie powstały w 1914 r. W czasie I wojny światowej walczyły u boku armii austro-węgierskiej i niemieckiej z oddziałami rosyjskimi. Dowódcą I Brygady Legionów był późniejszy marszałek Józef Piłsudski.