Roma Hałat była malarką i rysowniczką. Urodziła się 1937 roku, zmarła w 2012 roku. Studiowała malarstwo W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Po obronie dyplomu rozpoczęła pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni, przez wiele lat wykładała naAkademii Sztuk Pięknych im. Władysława  Strzemińskiego w Łodzi. Hałat fascynowała się malarstwem materii i sztuką konceptualną. Inspiracje do tworzenia obrazów i rysunków czerpała z uważnej obserwacji natury, a także z literatury.

“Pejzaż” to obraz abstrakcyjny. Szaroniebieskie tło artystka pokryła zwielokrotnionymi organicznymi kształtami. Są nieregularne, opływowe,w większości owalne. Wypełniają niemal całe płótno. Niektóre nachodzą na siebie. Są białe, szare i czarne. Różnią się nieznacznie wielkością, odcieniami i nasyceniem. Kształty o głębokich, intensywnych barwach mieszają się z innymi, niemal przezroczystymi. Mimo spokojnej monochromatycznej tonacji namalowane elementy zdają się wibrować, tworząc pulsującą, rozedrganą powierzchnię.

Obraz “Pejzaż” pochodzi z cyklu o tej samej nazwie, który powstał w latach 70-tych i zwiastował nowy rozdział w twórczości Romy Hałat. Początkiem tego procesu było niepozorne znalezisko – wysuszony listek o delikatnej strukturze. Artystka zachowała go i przykleiła na tekturę opatrując wierszem romantycznegopoety Williama Wordsworth’a:

Każdej formie przyrody: skale, owocom czy kwiatom, Nawet luźnym kamieniom, co pokrywają gościniec, Dałem życie moralne: widziałem, jak odczuwają, Albo wiązałem je z jakimś uczuciem: wielka masa

Co oglądałem, tchnęło wewnętrznym znaczeniem (…).

fragment pochodzi z poematu“Preludium”.

Zwielokrotnione nieregularne kształty pojawiające się w cyklu “Pejzaże” przypominają formą znalezionego przez artystkę liścia. Mogą także kojarzyć się z bakteriami oglądanymi pod mikroskopem lub rozgwieżdżonym niebem. Wnikliwe obserwacje natury i poszukiwanie uniwersalnego porządku były podstawą twórczości Romy Hałat. W harmonijny sposób przekładała je na kreację artystyczną.