Pas króla kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Środzie Wielkopolskiej został wykonany z miedzianych posrebrzonych prostokątów. Są one połączone zawiasami i tworzą człony (ogniwa). Pas jest ciężki i masywny, a dodatkowo dekorują go odznaki kolejnych królów kurkowych. Twórcą obiektu był poznański złotnik Michał Meissner, co wiemy na podstawie wybitego na klamrze znaku w postaci dwóch dużych liter M pod mitrą.

Poszczególne płytki były lane, a następnie cyzelowane i puncowane. Na każdej płytce wyobrażono jakąś scenę, jednak fakt, że do wyrobu pasa użyto miedzi, sprawia, że kontury poszczególnych postaci są nieostre, a rysy ich twarzy zatarte. Motywy scen zostały prawdopodobnie skopiowane z jakiegoś wzornika i są dobrze skomponowane. Na płytkach znalazły się między innymi przedstawienia Madonny, świętych, ofiara Abrahama oraz scena powitania gości przez Piasta Kołodzieja. Na wewnętrznej stronie płytek wybito, wyryto lub wymalowano nazwiska kolejnych królów kurkowych i daty zdobycia przez nich zaszczytnego tytułu. Wszystkie płytki mają obramowanie z drobnych różyczek.

Blisko górnych i dolnych krawędzi płytek w metalu przewiercono otwory. Jest ich zwykle od 4 do 6, a służyły do zawieszania ozdobnych breloków. Przez otwory przełożono kółka ze stali sprężynowej, do których w kolejnych latach mocowano odznaki najlepszych strzelców Bractwa. Najstarsze odznaki pochodzą z czasów, kiedy pas powstał – najnowsza zaś nosi datę 1937.

Wszystkich odznak jest 56. Mają różne formy. Są wśród nich monety, srebrne krążki i medale, a nawet medalioniki. Na niektórych znajdują się wieńce z liści dębu, na innych emblematy strzeleckie lub cechowe, motywy roślinne albo herb Środy. Gdzieniegdzie można natknąć się także na wizerunki zwycięzców turnieju wykonane w różnych technikach (rycie, emalia, a nawet fotografia). Część odznak ma napisy po polsku lub niemiecku – zwykle upamiętniają one zawody strzeleckie lub odnoszą się do Boga i Polski. Tym, co łączy wszystkie breloki, jest obecność na nich nazwisk kolejnych królów kurkowych oraz dat ich triumfu.

Pas króla  kurkowego  był prezentowany  podczas  świąt  i  uroczystości  związanych z bractwem. Pas  był  modyfikowany  wraz ze  zmieniającymi  się  władzami  oraz  wydarzeniami  ważnymi dla osób należących do tej grupy. Można  z niego wyczytać historię  oraz  cechy, którymi  w codzienności kierowali się bracia  kurkowi.