Obciąć budżet galerii

Marcin Maciejowski

Obciąć budżet galerii

Autor: Marcin Maciejowski

Rok powstania: 2004

Technika: olej na płótnie

Pobierz jako Łatwy Tekst

Praca Marcina Maciejewskiego ,,Obciąć budżet galerii” powstała w roku 2004. Dzieło ma wymiary 50 centymetry wysokości na 60 centymetrów szerokości. Jest to obraz przedstawiający pusty pokój.  Praca zakupiona przez Galerię Arsenał.

Obciąć budżet galerii odnosi się do wydarzeń związanych z wystawą Pies w sztuce polskiej w Galerii Arsenał w 2003 r. Wówczas to radna miejska z ramienia partii LPR, oburzona instalacją Piotra Kurki Dostałem pieska, wymogła jej usunięcie z ekspozycji i domagała się obcięcia budżetu instytucji. Na znak protestu artyści wycofali swoje prace z wystawy. Obraz Maciejowskiego – pusta sala wystawowa opatrzona wymownym podpisem – to nie tylko trafny komentarz do ówczesnej sytuacji, ale także wizja realnego zagrożenia, wobec jakiego stała wtedy galeria.

Maciejowski pracuje w charakterystycznej manierze realizmu, który można by określić mianem krytycznego, gdyby nie ścisłe odniesienia historyczne tego terminu i brak w deklaracjach malarza wyraźnego zaangażowania społecznego. Artysta czerpie inspirację z ikonografii i języka codziennych gazet oraz taniej wysokonakładowej prasy przeznaczonej dla specyficznego odbiorcy. Jego prace powstają w oparciu o chwytliwe newsy czy, (…), poruszające opowieści „z życia wzięte”. Tekst włączony w obręb kompozycji stanowi puentę przekazu wizualnego i pomaga zrekonstruować przywołaną historię. Maciejowski eksponuje te aspekty tanich fotorelacji, które giną w masowym przekazie. Punkt ciężkości przeniesiony jest z wydarzenia – o którym publika raczej szybko zapomni – na odbiorcę, konsumenta obrazów i informacji, kształtującego i kształtowanego przez medialny przekaz. Artysta wnikliwie, z dystansem i bez sarkazmu ukazuje mentalność i niewyszukane fascynacje polskiego społeczeństwa.

Autor tekstu: Izabela Kopania

Zobacz także

Mur berliński
AudiodeskrypcjaPJM
Krisztina Erdei

Mur berliński

Ghost city
AudiodeskrypcjaPJM
Obiekt / Vahram Aghasyan

Ghost city