Musik Korps z cyklu Kulturtraeger

Mariola Przyjemska

Musik Korps z cyklu Kulturtraeger

Autor: Mariola Przyjemska

Rok powstania: 1999

Technika: fotografia kolorowa, laminowana

Musik Korps to zalaminowana, podłużna fotografia przedstawiająca fragment materiałowej opaski na rękę. Opaska pochodzi z munduru muzycznego korpusu wojskowego.

 

Haftowana opaska pochodzi z korpusu odpowiedzialnego za muzyczną oprawę uroczystości wojskowych. Etymologia członu korps sugeruje przynależność do grupy języków germańskich. Artystka zakupiła opaskę w antykwariacie jako niemiecką i nadała pracy kontekst związany z domniemanym pochodzeniem obiektu. Włączyła ją w serię Kulturtraeger. Nazwa cyklu dosłownie oznacza „nosicieli kultury”. Zwracając uwagę na wizualność nazistowskiego munduru Przyjemska skupia się na dwuznaczności rekwizytów. Za pomocą symbolicznych elementów mundurów przedstawia paradoks tych, którzy niosąc własną kulturę likwidowali cudzą.

 

Przyjemska fotografuje metki od połowy lat 90. XX wieku. Zwykle są to zdjęcia wielkoformatowe, zalaminowane. Małe, tekstylne formy przetwarza w specyficzne transparenty. W swoich pracach zestawia temat konsumpcji z odniesieniami do polityki, historii, sztuki i systemów społecznych.

Zobacz także

Dwadzieścia jeden kościołów
AudiodeskrypcjaMateriały do dotykania
obraz / Włodzimierz Pawlak

Dwadzieścia jeden kościołów

LA RIVOLUZIONE SIAMO NOI /OMAGGIO A JOSEPH BEUYSmateriał posiadający film z YouTube
PJM
Instalacja / Krzysztof M. Bednarski

LA RIVOLUZIONE SIAMO NOI /OMAGGIO A JOSEPH BEUYS