Prezentowany w Pokoju Muzycznym komplet mebli powstał w nawiązaniu do przedwojennej koncepcji wystawy przygotowanej dla Domu Urodzenia Chopina. Autorem współczesnego projektu mebli inspirowanego stylistyką Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD jest Pracownia Architektoniczna WWAA: Natalia Paszkowska, Boris Kudlička i Marcin Mostafa.
Na komplet mebli składają się konsola, dwie bankietki, okrągły stolik, dwa krzesła i kanapa. Meble wykonano z jasnego drewna fornirowanego. Siedziska obito szaro-błękitnym żakardem gęsto pokrytym geometrycznymi wzorami. Kształt mebli ma nawiązywać do klasyki przedwojennego designu. Dominują proste formy o zaokrąglonych krawędziach. Wszystkie meble mają cienkie, lekko wygięte nóżki. Konsola jest półokrągła, oparta na trzech nóżkach. Została dostawiona do ściany. Bankietki, czyli prostokątne podłużne ławy, stoją pośrodku pomieszczenia. W rogu pokoju ustawiony jest stolik na jednej nodze. Wokół niego stoją kanapa i krzesła. Oparcia kanapy i krzeseł są pełne i obłe w kształcie. Płynnie przechodzą w podłokietniki, a te – w nóżki. Sprawiają wrażenie, jakby wykonano je z jednego kawałka drewna. Fornir na oparciach mebli i blacie stolika ułożono szerokimi pasami tak, aby podłużne linie słojów drewna tworzyły wzór jodełki.
Od 1935 roku prace nad wystrojem wnętrz Domu Urodzenia Chopina powierzono Lechowi Niemojewskiemu, profesorowi Politechniki Warszawskiej. Dążył on do odtworzenia klimatu epoki Chopina we wszystkich pokojach prócz Pokoju Muzycznego, gdzie zdecydował się na meble o współczesnych formach.

Meble z Pokoju Muzycznego
Autor: Pracownia Architektoniczna WWAA
Rok powstania: XX w.
Dostępności
Audiodeskrypcja
Instytucja
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina
