Przygody miłego, pomysłowego pingwinka Pik-Poka, który marzy o podróżowaniu, opisał znany autor książek dla dzieci – Adam Bahdaj. Później, w latach 1989-1992, na podstawie książki powstał 26-odcinkowy animowany serial lalkowy. Nakręcono go w łódzkim studiu SE-MA-FOR pod kierownictwem artystycznym Tadeusza Wilkosza.
Przedstawimy wam sześć mieszkających w Muzeum Dobranocek pingwinów. To prawdziwe lalki filmowe, które występowały w filmie „Mały pingwin Pik-Pok”. Są wykonane z filcu. Wewnątrz mają gąbkę, a także specjalną metalową konstrukcję z zawiasami – dzięki temu można poruszać ich nóżkami, łapkami i głowami. Stoją na drewnianych podstawkach – każdy pingwin ma swoją.
Są to lalki: głównego bohatera Pik-Poka, jego mamy, taty, młodszej siostry Wiercipiętki i wuja, a także kolegi Pik-Poka – Nicponia. Lalki nieznacznie różnią się wysokością. Najniższa Wiercipiętka zmieściłaby się, położona wzdłuż dłoni przedszkolaka. Wyższy od Wiercipiętki prawie o głowę Pik-Pok zmieściłby się na dłoni dorosłego, a reszta lalek odrobinę by wystawała poza dłoń.