Wykonana z brązu czyli połączenia kilku rodzajów metalu. Wykonana w 2010 roku. Makiet Starego Miasta jest kilka. Można je znaleźć w przestrzeni Starego Miasta. Przy trasie W-Z poniżej Zamku Królewskiego, na Placu Zamkowym, przy ul. Podwale, przy ulicy Brzozowej, przy Barbakanie. Zostały ustawione w trzydziestą rocznicę wpisu Starego Miasta na listę UNESCO.
Makieta Starego Miasta wykonana z brązu. Położona na kwadratowej podstawie z granitu. Granit to jeden z rodzajów kamienia.
Na każdym z czterech boków kamiennej podstawy znajduje się okrągły znak z brązu. Tuż pod makietą. Na dwóch bokach jest to logo UNESCO. Na dwóch pozostałych logo Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Na makiecie łatwo można rozpoznać Zamek Królewski w kształcie trapezu. Na placu przed Zamkiem zaznaczona Kolumna Zygmunta Trzeciego Wazy. To wąski, wysoki, wyokrąglony na czubku element. Kształtem przypomina skuwkę od długopisu. Nie ma na nim zaznaczonej postaci króla. Uwagę przyciąga też pusty, prostokątny plac w środku zabudowy. To Rynek Starego Miasta. Na środku placu niewielka, okrągła wypukłość. W ten sposób zaznaczono pomnik warszawskiej Syreny.
Najwyższymi budynkami są kościoły. Ich dachy są dość duże i spadziste. Większy to dach bazyliki św. Jana Chrzciciela. Mniejszy i niższy to dach kościoła Matki Bożej Łaskawej. Wystający przy nim element, to wieża kościelna. Kształtem przypomina walec.
Od strony Wisły zaznaczono na makiecie ogrody zamkowe. Mają kształt kwadratowych labiryntów.
Nieco dalej na północ gładki, stromy kształt malejący w stronę Wisły to Góra Gnojna. Dawne wysypisko śmieci a dziś miejsce z tarasem widokowym. Znajduje się na skarpie czyli stromym brzegu rzeki. Wyraźnie widoczny między kamienicami wybudowanymi na skarpie. W rogu makiety jest strzałka wskazująca północ.