Jednym z ulubionych motywów polskiego mistrza miedziorytu Eugeniusza Geta Stankiewicza jest autoportret, nazywany przez niego Łbem. Pojawia się w jego twórczości w różnych formach i konfiguracjach i zawsze ma do odegrania intrygującą rolę. Praca jest przykładem takiego autoportretu.

Dzieło wykonane jest graficzną techniką miedziorytu. Odbitki z miedzianej matrycy charakteryzują się cienką, ostro zakończoną kreską. Karton, na którym został odbity obraz ma ciepłą, mleczną barwę.

Całość kompozycji tworzy głowa mężczyzny z delikatnie zarysowanym u dołu karkiem i szyją. Drugim elementem jest spiralnie skręcony naokoło głowy stwór o ciele węża i głowie ptaka.

Artysta przedstawił swój autoportret z prawego profilu. Mężczyzna jest łysy na czubku głowy. Ma brodę układającą się w kędziory, czyli skręcone spiralnie włosy. Broda łączy się ku górze z prostymi wąsami. Z tyłu głowy, przy karku wyrastają kędziory włosów. Mężczyzna ma gęste brwi. Jedno widoczne prawe oko patrzy uważnie w dal.

Środek nosa i górną część ucha przesłania ciało stwora. Skręca się spiralnie jakby otaczając głowę od strony twarzy. Wężowy tułów pokryty jest łuskami, są one wyraźne i duże przy głowie. Zmniejszają się i zanikają w stronę ogona. Ptasi łeb z długim, ostrym dziobem znajduje się ponad czubkiem głowy mężczyzny. Wzrok stwora skierowany jest ku górze. Pojedyncze, dość długie włoski wyrastają tam, gdzie łączą się dwie pozornie niepasujące do siebie części zwierzęcia.

Eugeniusz Get Stankiewicz stworzył świat dziwnych hybrydowych zwierząt niezwykle pobudzający wyobraźnię. Z precyzji miedziorytnika powstawały obrazy łączące różne światy, pokazujące relacje człowieka z przyrodą – pełne poczucia humoru i satyry, ale też skłaniające do zadawania pytań i refleksji. Łby, czyli krytyczne autoportrety są motywem, który artysta wplatał w swoje kolaże, plakaty i inne twórcze formy. Nadawał im różnorodną symbolikę. Były maską, którą wykorzystywał, aby poruszać się po meandrach kultury i prowadzić intelektualną grę z widzem, odwoływać się do literatury, sztuki, historii i codziennego życia.