Lajkonik to jedna z postaci, które na stałe wpisały się w krakowski folklor i jego kulturę. Potocznie zwany konikiem lub konikiem zwierzynieckim pojawia się w Krakowie w czasie obchodów oktawy Bożego Ciała. Jego orszak podobno organizowany jest od średniowiecza, ale źródła historyczne wskazują na początek XVIII wieku. Historyczny przemarsz Lajkonika zaczynał się na ulicach Zwierzyńca, następnie kierował w stronę klasztoru Norbertanek, gdzie z tamtejszego dziedzińca wyruszał w stronę Rynku Głównego. Jego przemarszowi towarzyszył tłum kolorowych postaci – przedstawicieli tradycyjnych krakowskich cechów rzemieślniczych, którzy ubarwiali marsz muzyką. Istnieje przesąd, który mówi, że jeśli ktoś z gapiów dostanie w ramię buławą Lajkonika – przyniesie mu to szczęście. Współcześnie pochód zaczyna się wyjściem Lajkonika z Wodociągów Krakowskich przy ulicy Senatorskiej.
Z tradycyjnym strojem Lajkonika, należącym do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wiąże się ciekawa historia. W 1901 roku Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, które opiekowało się pochodem Lajkonika zadecydowało, że należy wykonać dla niego nowy strój. W tym czasie został wykonany drewniano – metalowy szkielet konika i głowa. Całość obciągnięto skórą, wykonano także oczy i uprząż. Z kolei w 1903 roku zadanie wykonania projektu stroju Lajkonika zostało powierzone Stanisławowi Wyspiańskiemu. Strój i sam konik są wykonane z wielką dbałością o szczegóły. Grzywa konika wykonana jest z włosia i spleciona w warkoczyki z kolorowymi wstążkami. Na głowie umieszczonych jest dodatkowo pięć strusich piór obok których, zwisają ozdoby wykonane z niebieskich, zielonych i czarnych koralików. Z kolei grzbiet konika nakryty jest ozdobnym, bordowym materiałem, zdobionym koralikowymi naszyciami w kształcie kwiatów. Na dole materiału naszyte są metalowe półksiężyce i dzwoneczki. Z kolei sam Lajkonik ubrany jest w kaftan z czerwonego płótna, zapinany na haftki ze stójką i szerokimi rękawami. Podobnie jak w przypadku konika, jego strój jest również zdobiony kolorowymi taśmami: zieloną, żółtą, srebrną, złotą i czerwoną. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jego stroju jest szpiczasta czapka, wykonana z białego materiału, zwieńczona metalowym półksiężycem.
Pochód Lajkonika i towarzyszące mu zabawy co roku cieszą się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Co ciekawe, zabawa ta została wpisana w 2014 na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.