„Kreta” to zalaminowana pozioma odbitka na papierze fotograficznym. Przedstawia w dużym powiększeniu wyhaftowaną naszywkę mundurową z tytułowym napisem.

 

Praca powstała w ramach cyklu Kulturtraeger, który przedstawia zdjęcia naszywek na mundurach wojsk niemieckich z okresu II wojny światowej. Kreta to opaska przyznawana za udział w operacji desantowo powietrznej Merkury w 1941r, znanej jako bitwa o Kretę pomiędzy wojskami niemieckimi a alianckimi. Nazwa cyklu, do której fotografia należy – Kulturtraeger – dosłownie oznacza „nosiciel kultury”. Zwracając uwagę na wizualność nazistowskiego munduru Przyjemska skupia się na dwuznaczności rekwizytów. Za pomocą symbolicznych elementów mundurów przedstawia paradoks tych, którzy niosąc własną kulturę likwidowali cudzą.

 

Przyjemska fotografuje metki od połowy lat 90. XX wieku. Zwykle są to zalaminowane zdjęcia wielkoformatowe. Małe, tekstylne formy przekształca w specyficzne transparenty. W swoich pracach zestawia temat konsumpcji z odniesieniami do polityki, historii, sztuki i systemów społecznych.