Praca Anny Baumgart ,,Kobieta w masce” powstała w roku 2006. Rzeźba ma wymiary 94 centymetry wysokości na 38 centymetrów szerokości i 45 centymetrów głębokości. Jest silikonowym odlewem postaci kobiety.  Znajduje się w Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku,  zakupiona przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Tytułowa kobieta o białym kolorze skóry i  krągłych kształtach przykrywa twarz białą tkaniną, jakby maską. Maska ma wycięcia w okolicach oczu, nosa i ust. Wycięcia ujawniają zastygłą na twarzy krew. Biała maska zaczyna się więc kojarzyć z opatrunkiem kojącym rany, może oparzenia. Postać jest ubrana w czarną, opiętą, lekko połyskującą sukienkę, sięgającą do kolan oraz marynarkę w tym samym kolorze. Kobieta ma ciemne włosy sięgające ramion, zaczesane prosto do tyłu.

Na prawym ramieniu kobieta przytrzymuje białą, niewielką torebkę oraz tabliczkę z identyfikatorem. Na serdecznym palcu prawej dłoni ma pierścionek z czarnym oczkiem.

Tylna część rzeźby jest biała, ale dostrzega się to  dopiero przy uważnym studiowaniu dzieła. Oglądanie rzeźby z przodu lub na fotografii nie pozwala ujawnić tego szczegółu. Konstruując taką rzeźbę artystka podejmuje dyskusję z medialnymi relacjami z miejsc tragedii stawiając pytanie o prawdziwość tych przekazów, o ich przystawalność do rzeczywistości.

Uwagę w rzeźbie zwraca również fakt, że kobieta jest bez butów. Na obydwu nogach widoczne są za to ślady krwi i niewielkie cięte rany. Nad kostką prawej nogi ma dodatkowo zaplątany czarny sznurek. Coś jakby fragment kabla. Lewa noga jest lekko wysunięta do przodu. Nie dotyka podłoża. Postać jest nieznacznie pochylona w lewo, Wydaje się, że jest w ruchu.

Odlew umieszczony jest na metalowej, prostokątnej podstawie, o wymiarach 61 centymetrów długości i 35 centymetrów szerokości.

Inspiracją artystki były zdjęcia prasowe, przedstawiające Davinię Turrell, ofiarę zamachu w londyńskim metrze, który miał miejsce w 2005 roku. Praca znana jest również pod tytułem Weronika AP, stanowiącym odniesienie do biblijnej Weroniki, która w trakcie drogi krzyżowej podała Jezusowi chustę.

Autor tekstu: Izabela Kopania