Angielski gramofon szafkowy, w drewnianej obudowie, ze sprawnym mechanizmem sprężynowym napędzanym za pomocą korbki.

Szafka dębowa (ciemnobrązowa) na czterech nóżkach, które w części stopy są lekko wygięte na zewnątrz. Ściany boczne i front mebla wykończone u dołu tzw. fartuszkiem (ozdobne wycięcie deski).

Na froncie drzwiczki z uchwytem w kształcie małej gałki, uchylne od góry, zamykane na zatrzask, z zawiasami na dole w formie śrub wkręconych w przednie nogi. Wewnątrz półka/schowek, do płyt i innych akcesoriów, np. pudełko firmowe na igły (wym.: 4 x 3,5 x 1,5 cm) – wieko pudełka z logo firmy „His Master’s Voice”, po wewnętrznej stronie wieczka instrukcja użytkowania w języku angielskim, w środku papierowe opakowanie firmowe i kilkanaście igieł. W części górnej szafki – głośnik, zakryty ramką drewnianą z ażurową dekoracją w kształcie krzyżujących się ćwierć okręgów (wym. 38 x 22 cm).

Do ramki przymocowano za pomocą zszywek materiał w kolorze złotym z delikatną dekoracją (tłoczone gwiazdki). Dolna listwa ramki ma wyżłobienie, które wpasowuje się w rowek szafki gramofonu (montowana na zatrzask). Ramka z materiałem maskuje metalową siatkę ograniczającą dostęp do membrany głośnika. Wieko uchylne (o wym. 44 x 42 x 7 cm), na długim zawiasie, uniesione ku górze przy pomocy metalowego zaczepu łamanego. Po wewnętrznej stronie wieka, na środku znak firmowy His Master’s Voice – „głos jego pana” (obraz z podobizną małego foksteriera słuchającego głosu swojego pana dochodzącego z tuby gramofonu). Nad nim napis: „His Master’s Voice”; pod spodem: „The Gramophone Company LTD Hayes Middlesex”. Dalej „Close lid whilst playing” (proszę zamknąć wieko podczas odtwarzania).

Na narożnikach szafki dwa okrągłe stopery w celu zamykania pokrywy bez trzaskania. Wieko zdobione na krawędziach profilowaniem. Mechanizm gramofonu do odtwarzania nagrań na dwuczęściowej płycie, składa się z następujących elementów : – ramienia z igłą – łamane w połowie, w kształcie litery „j”, z napisem na głowicy „Goldring Luxus” (srebrne litery na czarnym tle) – talerza na płytę o średnicy 30 cm, metalowy, górna część wyłożona suknem – mechanizmu zwalniającego podstawę płyty – regulatora prędkości ze skalą w języku angielskim: slow, 78, fast (prawdopodobnie do 100 obr./min.) – ponadto: 3 wgłębienia obudowane metalem i dwie blaszki mocowane pionowo (funkcja nierozpoznana). Na bocznej, prawej ścianie szafki wmontowana korbka (metalowa, z drewnianym uchwytem) do napędzania talerza poprzez mechanizm sprężynowy.