Gotowalnia to komoda z nastawą z lustrem. Komoda, osadzona na czterech nogach – dwóch prostych z tyłu i dwóch kulistych z przodu, ma trzy głębokie szuflady przez całą szerokość mebla. Nad nimi są zamontowane jeszcze dwie mniejsze szuflady, każda sięga tylko do połowy szerokości komody. Mniejsze szuflady są umieszczone jedna obok drugiej. Fronty wszystkich szuflad zostały wykonane z forniru przypominającego wzorem miodowy bursztyn i obramowane cienkimi profilowanymi listewkami. Dwie najniższe szuflady są zamykane na klucze o główkach w kształcie ażurowego trójliścia. Pozostałe wyposażono w delikatne uchwyty zamocowane na ozdobnych szyldach. Powyżej szuflad znajduje się jeszcze cienki blat z niewielką gałką służącą do jego wysuwania. Blat jest umieszczony nad szufladami, ale pod pokrywą komody.
Korpus komody jest ciemniejszy niż szuflady i kolorem przypomina czekoladę. Po obu stronach szuflad ma prostą dekorację rzeźbiarską. Na pokrywie komody znajdują się kolejne dwie szuflady. Są o połowę płytsze niż te wbudowane w korpus mebla, ale mają takie same jak one fronty. Uchwyty tych płytkich szuflad mają postać lwich głów z kółkami w paszczach.
Na szufladach osadzono nastawę z lustrem w kształcie stojącego prostokąta. Lustro jest uchylne i zostało oprawione w prostą, delikatnie dekorowaną ramę. Dekorację stanowią pionowe żłobkowania i, znajdujące się na dole lustra, spiralne woluty. W połowie wysokości lustra na ramie zamocowano dwa metalowe świeczniki na pojedyncze świece. Nastawę wieńczy gzyms ozdobiony u góry dwoma cokolikami z kulami na szczycie. Między nimi znajduje się dekoracja przypominająca połowę tarczy zegara umieszczoną na kowadle.
W małych dworach, gotowalnia umieszczana była w tym samym pokoju co sypialnia pani. W wielkich pałacach były specjalne pokoje kąpielowe z ubikacją, wanną i właśnie tam znajdował się kącik do rannej i wieczornej toalety.