Gipsowy odlew “Erosa” powstał na początku XIX wieku, jest to rzymska kopia z II w. n.e według greckiej rzeźby z IV w. p.n.e. Oryginał znajduje się w Muzeach Watykańskich w Rzymie. Jest to rzeźba przedstawiająca twarz młodego mężczyzny do ramion o wymiarach 54 centymetrów wysokości, 44 centymetrów szerokości i 31 centymetrów głębokości. Znajduje się w Królewskiej Galerii Rzeźby Stanisława Augusta. Rzeźbę można poznawać przez dotyk.
Odlew gipsowy przedstawia greckiego boga miłości Erosa, utożsamianego z rzymskim Amorem i Kupidynem. W ikonografii jego wizerunek jest silnie idealizowany. Eros prezentowany jest jako piękny, uskrzydlony młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godził w zakochanych, łącząc ich ze sobą.
Przedstawienie Erosa z Królewskiej Galerii łączone jest z pełnopostaciową rzeźbą Adonisa z Centocelle z Muzeów Watykańskich. Posąg przedstawia dojrzałego młodzieńca, trzymającego w rękach fragment niezachowanego łuku i strzałę. Rzeźba ta, mogła stanowić inspirację dla właściwego wzoru popiersia Erosa. Łuk i strzały są również atrybutami Apolla, boga piękna i opiekuna muz, jednak w tym kontekście łuk symbolizuje władzę bóstwa nad życiem i śmiercią.