Islam zakazuje przedstawiania ludzi i zwierząt. Dlatego też w kulturze krajów muzułmańskich dominują motywy roślinne i geometryczne. Ornament ma pewne ograniczone możliwości formalne, które w tym wypadku artysta wzbogaca o doznania wizualne i dźwiękowe.

Praca Kvetana to instalacja, która swoim kształtem przypomina zwinięty dywan położony na podłodze. Jego powierzchnię zdobią geometryczne wzory, które częściowo zostały powycinane dzięki czemu widzimy umieszczone we wnętrzu kolorowe lampki. Częścią instalacji jest piosenka tureckiego piosenkarza Tarkana.

 

Obiekt zobaczysz na: www.mocak.pl

 

Marek Kvetan jest jednym z najważniejszych słowackich artystów. Od końca lat dziewięćdziesiątych tworzy, obiekty, instalacje artystyczne, wideo, wydruki komputerowe. Jest znany z konceptualnych gestów, za pomocą których tworzy silne metafory wyrażające ironiczne spojrzenie na współczesne społeczeństwo, religię, mass media. Często także kwestionuje status tradycyjnych dyscyplin plastycznych takich jak malarstwo. W swoich pracach próbuje naświetlać drażliwe kwestie społeczne. Pod wpływem twórczości Jurija Bartusza zaczął działać na materiałach rzeźbiarskich takich jak gips czy druty elektryczne, często operuje światłem(?). Kvetan interesuje się kwestią fenomenów medialnych funkcjonujących w świadomości masowej.