Drewniana łyżka do zdejmowania butów z cholewami pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. To polski wyrób fabryczny. Z uwagi na kształt i sposób używania nazywano ją również psem do butów, pomocnikiem, trójnogiem czy parobkiem.
Łyżka składa się z trójrożnej deski z wycięciem na piętę w kształcie podkowy oraz poprzecznej przymocowanej u dołu deseczki. Wycięcie podtrzymuje but i ułatwia jego ściągnięcie. Łyżka ma 33 cm długości i 11 cm szerokości. Wycięcie mierzy do mniej więcej 1/4 długości łyżki i wyłożone jest cienkim paskiem skóry przybitej gwoździkami. Powierzchnia drewna jest nierówna, wysłużona, pociemniała z racji wieku i używania.

 

I wyłożone jest cienkim paskiem skóry przybitej gwoździkami. Obiekt stanowi element wystawy stałej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Prezentowany jest w Pokoju Skarbków, poświęconym związkom rodziny Skarbków i Chopinów. Tego rodzaju łyżki mógł używać Michał Skarbek, kolejny właściciel majątku. Przyrząd ten wymieniony został w inwentarzu sporządzonym w 1834 r. To jedyny zachowany spis wyposażenia majątku.