Bryczka biskupiańska

Bryczka biskupiańska

Rok powstania: między 1900 a 1930 rokiem

Technika: drewno, metal

Bryczka osobowa, rozworowa, resorowa. Typ resorowania młodszy (3 resorowy). Nadwozie jednolite – wasąg. Urządzenie zaprzęgowe dla pary koni. Wymiary kół: tylne 77 i 5 cm, przednie: 100 i 5 cm.

Podwozie przednie: oś żelazna (długości 116 cm) o przekroju kwadratowym z osadzonym na niej progiem żelaznym. Śnice drewniane z wpustem dyszlowym. Do śnic oraz progu przymocowana żelazna tarcza skrętu. Na progu resor poprzeczny, pojedynczy zakończony uchami, złożony z pięciu piór. Rozwora żelazna (długości 145 cm).

Podwozie tylne: oś żelazna (około 120 cm), o przekroju kwadratowym oraz dwa resory poprzeczne. Resor pojedynczy złożony z pięciu piór przechodzący w drugi resor. Koło drewniane. Piasta drewniana, buks żelazny. Wieniec z giętych dzwon złożonych z sześciu części. Na każdą część przypadają dwie z dwunastu szprychy.

Urządzenie zaprzęgowe złożone z drewnianej orczycy stałej przymocowanej do niej orczycy ruchomej (długości 108 cm) i dwóch orczyków zwykłych (długości 82 cm). Dyszel (320 cm) okuty w tzw. „kaczkę” dla naszelników piersiowych rzemiennych. Przekrój dyszla w postaci ośmiościanu.

Nadwozie składa się z pudła (wasąga) wyplatanego łoziną, ławki przedniej dla furmana wykonanej z drewna (118 x 39 cm), ławki tylnej z drewna z oparciem, błotników bocznych żelaznych, do których przymocowano stopnie żelazne. Oparcia po bokach ławek wykonane z drutu żelaznego. Wasąg złożony z dwóch drabin bocznych. Drągi dolne proste, a górne nieco wygięte, o przekroju prostokątnym. Szczeble płaskie. Pudło przymocowane do progu. Do drąga górnego przymocowana śrubami ławka dla furmana. Tył i przód wasąga ozdobiony charakterystyczną snycerką.

Bryczki pojawiły się pod koniec XIX wieku jako wozy na lekkich kołach, o stałym nadwoziu w postaci wasążka wyplatanego łoziną, ze specjalnym miejscem do wchodzenia. Bryczka „biskupianka” rozpowszechniona była na terenie Biskupizny. Ten typ bryczek produkowany był na terenie gostyńskiego.

Zobacz także

Maselnica wahadłowa wisząca
Audiodeskrypcja
drewno, metal

Maselnica wahadłowa wisząca

Kareta
Audiodeskrypcja
pojazd

Kareta