Kolorowa fotografia w pionie przedstawia tereny Stoczni Gdańskiej. Na pierwszym planie prezentuje się historyczne wejście na teren stoczni. Żebrowana, stalowa Brama nr 2 jest udekorowana świeżymi kwiatami – białymi i czerwonymi goździkami, znakiem Solidarności, polską flagą, wizerunkiem Matki Bożej oraz zdjęciem papieża Jana Pawła II. Nad bramą, linię niebieskiego nieba przecina wielki szyld z napisem STOCZNIA. Kadr fotografii ucina literę A.
Na drugim planie widnieje budynek Europejskiego Centrum Solidarności. Jest jasny, słoneczny dzień. Wyraźnie niebieskie niebo z lekkimi, jasnymi chmurkami kontrastuje z rdzawym kolorem budynku ECS.
Oba główne elementy zdjęcia – bramę i budynek ECS – łączy chodnik i brukowana droga. To początek trasy nazwanej Drogą do Wolności.
ECS został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną FORT z Gdańska. Jak opisuje inż. Wojciech Targowski – szef pracowni: „Budynek charakteryzuje skrajna prostota, taka jak ta, która cechowała cele i metody działania ruchu solidarnościowego. Realizacji tego postulatu służy prosta bryła budynku. Powstała w oparciu o układ równoległych, regularnie rozmieszczonych ścian pozbawionych rozbudowanego detalu, wykończonych surową powierzchnią rdzewiejącej blachy cortenowej.”
Stalowe, proste i ukośne ściany nadają budynkowi dynamikę, sugerują ruch. To nawiązanie do charakterystyki budowy statków oraz dynamiki historycznych przemian, które działy się na tych terenach.
Uroczyste otwarcie budynku wraz z wystawą stałą odbyło się w dniach 30-31 sierpnia 2014 roku. Centrum nie jest tylko muzeum upamiętniającym rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodkiem edukacyjnym, kulturalnym i centrum badawczo-naukowym.