Dębowe biurko to masywny, solidny mebel wykonany w okresie międzywojennym. Składa się z dwóch bocznych szafek, z lewej i prawej strony. Między nimi znajduje się przestrzeń na nogi. Nad szafkami i przestrzenią na nogi znajdują się 3 szuflady. Całość przykrywa blat. Blat stanowi płyta, która jest obita brązową naturalną skórą i wstawiona w szeroką drewnianą ramę. 

Biurko ma naturalny, ciemny kolor. Mebel nie był malowany farbą. Jego barwa jest wynikiem zwyczajnego procesu ciemnienia drewna i pokrycia bezbarwnym lakierem. Drewniana rama blatu ma wyraźne przetarcia od użytkowania.

Szuflady oraz szafki biurka wyposażone są w ozdobne, mosiężne uchwyty. Ciężki mebel podtrzymuje osiem nóżek w kształcie pękatych gałek ze żłobieniami. Są lekko przetarte i umieszczone po cztery przy każdej szafce.

Biurko należało do Jacka Kuronia – jednego z czołowych działaczy antykomunistycznych, współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników (KOR). Mebel służył opozycjoniście przez wiele lat w jego mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu. Podobno nigdy nie panował na nim ład. Nieustająco zastawiony był dokumentami, książkami i obowiązkowo – przepełnioną po brzegi – popielniczką. Na biurku stał również telefon, który był w ciągłym użytku. Przez niego Jacek Kuroń informował działaczy emigracyjnych i zagraniczne media o sytuacji w kraju. Z tego miejsca w świat popłynęła wiadomość o wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku.

Biurko zostało podarowane Europejskiemu Centrum Solidarności przez Danutę Kuroń, żonę Jacka Kuronia. 

Mebel jest prezentowany na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Sali B. Ta część ekspozycji jest poświęcona działalności Komitetu Obrony Robotników. Wnęka wygląda jak część gabinetu Jacka Kuronia. Ściany są ułożone ze stosów książek. Na środku wnęki stoi biurko. Na blacie biurka znajdują się czerwony telefon stacjonarny z tarczą numeryczną oraz kryształowa popielniczka. Rozłożone są również drukowane Biuletyny Informacyjne oraz pismo Robotnik. Blat biurka jest zabezpieczony szklaną szybą.