Praca Jadwigi Sawickiej “Bez tytułu” powstała w 1999 roku. Jest to rzeźba z plasteliny przedstawiająca kostium kąpielowy o wymiarach 29 centymetrów wysokości, 20 centymetrów szerokości i 5 centymetrów głębokości. Znajduje się w kolekcji Zachęty-Narodowej Galerii Sztuki. Reprodukcja pracy na licencji CC BY-NC-ND 3.0.
Jadwiga Sawicka, urodzona w 1959 roku w Przemyślu.
Malarka, autorka fotografii, instalacji i obiektów. W 1984 roku ukończyła ASP w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Od połowy lat 90. interesowała się obrazowaniem tekstu, malując wyrwane z kontekstu fragmenty tekstów i przedmioty. Wykonała m.in. przejmujące pustką malarskie i fotograficzne serie prac przedstawiających ubrania umieszczone na neutralnym tle. Maluje obrazy, tworzy obiekty w formie pudełek pokrytych słowami, z których potem buduje malarskie instalacje. Umieszcza na nich wyrwane z kontekstu sentencje z gazet i innych mediów: „znów zabija”, „zła”, „zaraza”, „powoduje raka” czy „nawracanie, oswajanie, tresowanie” (ta ostatnia praca była prezentowana na billboardach Zewnętrznej Galerii AMS). Te teksty o niepokojącej wymowie, wypisywane dużymi, czarnymi literami na tle w cielistym kolorze, stanowią o charakterystycznej, pozbawionej wszelkich ozdobników i skupionej na sile przekazu formie prac artystki. Sawicka bada z uporem i konsekwencją problem wzajemnej relacji i oddziaływania na siebie treści i formy w malarstwie.
Praca w formie jednoczęściowego kostiumu kąpielowego wykonana z różowej plasteliny, jest częścią serii przedstawiającej elementy damskiej odzieży wykonane w tym materiale. Artystka nawiązuje w niej także do serii fotografii przedstawiających ubrania, jednak w tym przypadku istotna dla niej jest materia – gra z fizycznością pracy stworzonej z niezwykle nietrwałego materiału. Sawicka celowo zastosowała plastelinę, wykorzystując walory niezwykłej łatwości formowania tego tworzywa, ale też poddając pracę swoistej „próbie wytrzymałości”. Zgodnie z jej życzeniem praca nie jest poddawana żadnym zabiegom konserwatorskim, a jeśli ulegnie nawet niewielkim odkształceniom ma zostać z niszczona. Praca stanowi więc duże wyzwanie dla konserwatora i działu zbiorów galerii Zachęta. Zgodnie z misją galerii, polegającą na upowszechnianiu sztuki współczesnej, zależy jej na zachowaniu i właściwym prezentowaniu dzieła. Zachęta nie ma stałej ekspozycji dla kolekcji ponad 3 500 obiektów. Prace prezentowane są w ramach wystaw czasowych w siedzibie Zachęty, jak i w innych miejscach. Praca Jadwigi Sawickiej prezentowana jest zawsze pod specjalnym kloszem, a przewożona i przechowywana w magazynie w specjalnie przygotowanym opakowaniu.