Kształt pola obrazowego w formie pionowego prostokąta. Kompozycja jednoplanowa, otwarta. Chłodna, zgaszona tonacja kolorów. Tło w odcieniach szarości. Kreska rysunku charakterystyczna dla stylu znanego ilustratora J. M. Szancera. Na ilustracji od dolnej krawędzi przedstawieni główni bohaterowie filmu: po prawej stronie dziewczynka w niebieskim płaszczu i czapce, po lewej mężczyzna w szarym płaszczu i kapeluszu. Stają zwróceni do siebie w pozie rozmowy, mężczyzna trzyma dziewczynkę za lewą rękę.

Jan Marcin Szancer nazywany był „królem ilustratorów”, „malarzem dziecięcych marzeń” „ambasadorem wyobraźni”. W 2019 roku nakładem poznańskiej Oficyny Wydawniczej G&P ukazała się pięknie wydana biografia pt. „Jan Marcin Szancer. Ambasador wyobraźni”. Zawiera wiele ilustracji, liczne wspomnienia, teksty krytyków i drzewo genealogiczne rodziny Szancerów.

Artysta często nadawał ilustrowanym postaciom twarze i cechy swoich najbliższych: córki Małgorzaty i drugiej żony Zofii z domu Sykulskiej (grała ona epizodyczną rolę w filmie „Awantura o Basię”). Prace Szancera charakteryzuje bogactwo szczegółów. Jego znak rozpoznawczy to wielki rozmach, złożona, ale jednocześnie nieprzeładowana, swobodna kompozycja. Malował charakterystyczne postaci o wyrazistych twarzach i ekspresyjnym spojrzeniu – jak na naszym plakacie. Potrafił zabrać w podróż do minionej epoki lub przenieść w bajkowe fantastyczne światy.