Reprodukcja czarno-białej fotografii z 1951 roku wykonanej przez Czesława Olszewskiego. Zdjęcie przedstawia wejście do alkowy, niewielkiego pomieszczenia z jednym oknem ulokowanym na wprost wejścia. Przez długie lata mylnie uznawano alkowę za miejsce narodzin Fryderyka Chopina. Po bokach otworu wejściowego i nad nim widnieje ciemna draperia. Nad wejściem tworzy łuk, który okala tondo, czyli płaskorzeźbę w kształcie podłużnej elipsy. W tondzie umieszczony jest napis, stylizowany na eleganckie odręczne pismo: „Tu urodził się Fryderyk Chopin, 22 luty 1810”.
Po lewej stronie, przy wejściu do alkowy, stoi komoda z ciemnego drewna. Po prawej drewniane biurko z szufladą, na nim porcelanowy, zdobiony wazonik z pokrywką. Nad stolikiem zawieszone są jedna pod drugą dwie wąskie ramki na zdjęcia lub grafiki. Górną część fotografii, nad wejściem do alkowy, zajmuje sufit z grubych, drewnianych, kwadratowych belek.
W samej alkowie widoczny jest postument, na którym stoi duży, ozdobny, biały wazon pełen kwiatów.
W 1960 r. tondo z błędną informacją usunięto, ale szybko zostało zastąpione marmurową tablicą. Nieprawdziwą informację przestano powtarzać dopiero w 2007 roku. Obecnie pośrodku alkowy na postumencie stoi wykonane z białego marmuru popiersie Fryderyka Chopina autorstwa Antoniego Madeyskiego.
Alkowa
Autor: Czesław Olszewski
Rok powstania: 1951
Technika: reprodukcja fotografii na tabliczce informacyjnej
Dostępności
Audiodeskrypcja
Instytucja
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina
Link do strony Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina