Główna treść portalu

Instytucja: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Warszawa

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Galeria organizuje wystawy czasowe. W jej ponad stuletnich wnętrzach pokazywane były dzieła wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Pawła Althamera, Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana Lebensteina, Zbigniewa Libery, Daniela Libeskinda, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Yayoi Kusamy, Niki de Saint Phalle, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Wolfganga Tillmansa.

Galeria prowadzi też działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych, publikuje książki o sztuce współczesnej, gromadzi informacje na temat polskiego życia artystycznego po 1945 roku.

Od początku Zachęta była otwarta na młodych artystów. Dziś ich prace można oglądać m.in. w Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3. To przestrzeń-laboratorium i scena artystycznych eksperymentów. Ponadto co dwa lata (od 2003 roku) Zachęta wspólnie z Deutsche Bank Polska organizuje konkurs i wystawę Spojrzenia dla najbardziej interesujących młodych twórców na polskiej scenie artystycznej.

Jednym z najważniejszych zadań wpisanych w społeczną misję Zachęty jest upowszechnianie sztuki współczesnej, a tym samym ułatwianie odbiorcom z różnych środowisk i grup kontaktu z nią. Wizerunki prac z kolekcji Zachęty, materiały dokumentacyjne, edukacyjne i większość publikacji udostępniane są na licencjach Creative Commons na naszej stronie internetowej. To część realizowanego od 2011 roku projektu Otwarta Zachęta, w ramach którego galeria prowadzi politykę otwartościową.

Historia Zachęty rozpoczęła się w 1860 roku, gdy z inicjatywy artystów malarzy (m.in. Wojciecha Gersona) powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Była to pierwsza w zaborze rosyjskim instytucja zajmująca się wystawianiem i kolekcjonowaniem dzieł twórców polskich. W 1900 roku według projektu Stefana Szyllera wybudowano stałą siedzibę – obecny gmach Zachęty – w którym ówcześnie można było zwiedzać wystawę stałą m.in. z Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki oraz pracami takich artystów jak m.in.: Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Xawery Dunikowski, Henryk Kuna, Edward Wittig. Wizyty w Zachęcie stały się zwyczajem mieszkańców Warszawy, podziwiających w jej murach najpiękniejsze obrazy i wiele innych dzieł. Ważną częścią działalności instytucji było stworzenie – dzięki zakupom i darom – kolekcji sztuki polskiej.

Dostępność

Dojście do budynku: Bez poważnych przeszkód. Transport samochodowy: Parking publiczny (strefa płatnego parkowania), w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Komunikacja w budynku

Wejście   

  • Wejście po schodach lub windą (w związku z awarią windy przy ścianie północnej, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o wejście z tyłu budynku od ul. Burschego).
  • Uwaga! Ze względu na trwające prace sposób wejścia do budynku może ulegać zmianie, dlatego prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na stronie www Zachęty.

Kasy: Na parterze budynku – dostęp schodami lub podnośnikiem schodowym (80×80 cm) i pochylnią

Dostępność sal/pomieszczeń

  • Sala Multimedialna, na parterze – dostęp schodami lub windą

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami 

  • Na poziomie -1, dostęp windą

Inne     

  • Pętle indukcyjne w kasach, punktach informacyjnych, szatni, księgarni i bibliotece

JAK DOTRZEĆ DO BUDYNKU – WSKAZÓWKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU.

Przystanek w kierunku Krakowskiego Przedmieścia zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą. Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.

Przystanek w kierunku Marszałkowskiej zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem — w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę uliczki skręcić w lewo. Uwaga na znak drogowy betonowe pachołki na chodniku! Kontynuować wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi.

WEJŚCIE DO BUDYNKU – WSKAZÓWKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Zapraszamy do południowego wejścia od strony pl. Małachowskiego, przy lewym narożniku budynku. Drzwi wejściowe są na poziomie – 1. Na wysokości narożnika zaczynają się schody prowadzące w dół. Na wprost schodów znajduje się przeszklony szyb windy, po zejściu, na prawo – drzwi wejściowe. Otwierają się automatycznie. Do windy można dojść obchodząc niszę ze schodami z lewej strony.

Na poziomie – 1 zlokalizowane są między innymi:

szatnia, na końcu korytarza, na wprost wejścia;

po drodze do szatni bistro Po Prostu Zachęta, na lewo od drzwi wejściowych;

dalej winda, prowadząca na pozostałe poziomy budynku, zlokalizowana po lewej stronie w korytarzu przed szatnią;

schody prowadzące na pozostałe poziomy budynku, po lewej stronie, tuż przed szatnią.

Audiodeskrypcja budynku – poszczególnych elementów architektury i przestrzeni

https://zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/audiodeskrypcja-wejscia-do-budynku

 

Na białym tle drukowane litery składające się na napis Zachęta. Nad tym napisem czarny trójkąt, symbolizujący dach, a pod napisem kreska, jak podłoga.

Strona internetowa

https://zacheta.art.pl/pl

Dojazd

Kontakt

Paulina Celińska

e-mail: pcelinska@gmail.com