Główna treść portalu

Instytucja: Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”

Koszuty

Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Dwór w Koszutach jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego – ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach – pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.

Dostępność

Dostępność architektoniczna:

Najbliższa stacja PKP znajduje się w Środzie Wielkopolskiej. Ze Środy Wielkopolskiej można dojechać do Koszut autobusem linii 14.

Najbliższy przystanek komunikacji miejskiej zlokalizowany jest w odległości ok. 40 od wejścia na teren kompleksu i ok. 150 m od wejścia do obiektu.

Dojazd do muzeum możliwy jest własnym środkiem transportu. W otoczeniu wejścia na teren kompleksu dworsko-parkowego znajduje się parking bez wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnością oraz rodziców z dziećmi.

Muzeum mieści się we dworze otoczonym parkiem. Wejście do parku prowadzi przez szeroką bramę.

Od wejścia na teren kompleksu prowadzi fragment chodnika o lekkim nachyleniu.

Nawierzchnia ścieżek w parku jest utwardzona, jednaka może być trudna do poruszania się na wózku w okresie roztopów lub intensywnych opadów.

Przy niektórych ławkach w parku znajdują się utwardzone miejsca dla osób na wózku.

Wejście główne do dworu mieści się w centralnym punkcie budynku, prowadzi do niego drewniana weranda i jeden stopień, który może być trudny do pokonania. Na prośbę zwiedzającego dostawiana jest rampa mobilna. Taką potrzebę można zgłosić przed wizytą lub na miejscu przywołać pracownika za pomocą dzwonka.

Kasa biletowa znajduje się w budynku muzeum. Drzwi do kasy znajdują się po prawej stronie. Prowadzą do nich trzy stopnie, które mogą być trudne do pokonania. Pracownika kasy można również przywołać za pomocą dzwonka.

Muzeum oferuje stałą wystawę mieszczącą się na parterze budynku, która możliwa jest do zwiedzania na wózku.

Ekspozycja na piętrze nie jest dostępna dla zwiedzających z trudnością w poruszaniu się po schodach. Muzeum dysponuje tabletem z filmem, na którym prezentowana jest ekspozycja na piętrze z wystawą historyczną. Do wystaw czasowych każdorazowo przygotowana jest prezentacja multimedialna.

Do siedziby muzeum i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Informacje dla osób Głuchych i słabosłyszących:

W kasie muzeum znajduje się pętla indukcyjna stanowiskowa. W celu ułatwienia komunikacji na ekspozycji istnieje możliwość wypożyczenia bezpłatnie systemu tourguide z pętlą indukcyjną naszyjną lub słuchawką (10 szt.).

Na stronie internetowej znajdują się informacje w Polskim Języku Migowym (PJM).

W muzeum istnieje możliwość skorzystania z usługi tłumacza PJM online.

W kasie wypożyczamy tablet z przewodnikiem w PJM.

 

Informacje dla osób niewidomych i niedowidzących:

W muzeum znajdują się plany dotykowe przestrzeni z podpisami w brajlu.

Dostępne są do wypożyczenia na czas zwiedzania tyflografiki z wizerunkiem dworu.

Wyznaczone są eksponaty do dotykania, które każdorazowo wskazuje pracownik muzeum.

Grupom oferujemy audiodeskrypcję na żywo. Zwiedzający indywidualni mogą znaleźć audiodeskrypcje na stronie internetowej muzeum.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu:

Na stronie internetowej znajduje się opis działalności muzeum w tekście łatwym do czytania.

W kasie muzeum udostępniamy przewodnik w tekście łatwym do czytania.

Na stronie internetowej możesz pobrać przedprzewodnik, który pomaga przygotować się do pierwszej wizyty w muzeum.

W kasie muzeum możesz wypożyczyć słuchawki wygłuszające dla dorosłych i dla dzieci.

 

Strona internetowa

http://www.koszuty.pl/

Dojazd

Kontakt

Tel.: 733 450 733
e-mail:
muzeum.muzeum@gmail.com