Główna treść portalu

Instytucja: Muzeum Pałac Herbsta, Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

Łódź

W Muzeum Pałac Herbsta można zwiedzać:

wnętrza Pałacu Herbsta oraz wystawę „Herbstowie. Historie niedokończone”
Galerię Sztuki Dawnej

Muzeum Pałac Herbsta to instytucja gromadząca i udostępniająca zbiory dawnego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Historia Pałacu związana jest z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów oraz dziejami Księżego Młyna czyli dawnej osady przemysłowej. Herbstowie i Scheiblerowie zaliczani są do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Na terenie Księżego Młyna powstało przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów wraz z infrastrukturą – domami dla pracowników, strażą ogniową, szkołą, sklepami, szpitalem. Integralną częścią osiedla była wybudowana około 1875 rezydencja. Mieszkały tu dwa pokolenia Herbstów: Matylda (z domu Scheibler) i Edward Herbst, a później ich syn Leon z żoną Aleksandrą. Odwiedzając muzeum mamy okazję zobaczyć pałacowe wnętrza, wystawę „Herbstowie. Historie niedokończone”, Galerię Sztuki Dawnej mieszczącą się w budynku dawnej powozowni oraz przypałacowy ogród.
Pałacowe wnętrza urządzone zostały z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Zwiedzający może odnieść wrażenie, że gospodarze domu byli tu jeszcze przed chwilą. Projekt wystroju pomieszczeń i aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i archiwalne fotografie. Odtworzono detale, odnowiono eksponowane meble, a także wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów. Ekspozycja obejmuje urządzone z przepychem reprezentacyjne salony oraz prywatne apartamenty właścicieli.
Wystawa „Herbstowie. Historie niedokończone” powstała w oparciu o archiwalne materiały opowiada historię dwóch pokoleń rodziny Herbstów, która miała znaczący wpływ na rozwój Łodzi. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właściciel pałacu w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Tytuł „Historie niedokończone” odnosi się zarówno do przerwanych przez wydarzenia historyczne związków rodziny z miastem, jak i do wciąż kontynuowanych badań nad historią przemysłowej Łodzi. Rozkwit przemysłu włókienniczego sprawił, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat niewielka osada Łódka przekształciła się w jedno z najbardziej znaczących miast przemysłowych w Europie przełomu XIX i XX wieku. Aktywność Herbstów nie ograniczała się do dbałości o przedsiębiorstwo i pomnażania majątku. Zarówno Edward, jak i Matylda angażowali się w działalność publiczną i filantropijną. Wspierali tworzenie szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań, brali czynny udział w życiu miasta. Ekspozycja pokazuje losy Herbstów i otaczającą ich rzeczywistość przemysłowego miasta między innymi poprzez fotografie oraz fragmenty filmów.

W Galerii Sztuki Dawnej prezentowane są wystawy dotyczące zjawisk w sztuce i kulturze XIX i początków wieku XX. Obecnie można oglądać wystawę „Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi”.

Wszystkie wspomniane obszary objęte są różnorodną działalnością edukacyjną, w tym warsztatami dla osób z dysfunkcją wzroku.

Dostępność

Wejście na teren muzeum – kordegarda – znajduje się na rogu ulicy Przędzalnianej i Tymienieckiego. Furtka poprzedzona stopniem. Nawierzchnia przed furtką – kostka. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich zapraszamy do wejścia służbowego przy bramie wjazdowej (od ul. Tymienieckiego).

Kasa znajduje się za przeszklonymi drzwiami. Po wyjściu z kasy kierujemy się na lewo – dwa stopnie w dół.

Pałacowe wnętrza: wejście do pałacu – jeden stopień, następnie za drugimi drzwiami osiem stopni w górę. Szatnia na lewo. Ekspozycja zlokalizowana na parterze oraz piętrze pałacu. Schody.

Ze względu na zabytkowy charakter pałacu niemożliwe było zamontowanie windy, jednak dla zainteresowanych mamy do dyspozycji schodołaz (max. udźwig do 120 kg). Aby z niego skorzystać, należy przynajmniej dzień przed wizytą w muzeum, zgłosić się do Małgorzaty Szefler-Milczarek, która zleci jego przygotowanie:

tel.: +48 665 180 046
e-mail: m.szefler@msl.org.pl

Wystawa Herbstowie. Historie niedokończone – ekspozycja w przyziemiu. Schody.

Galeria Sztuki Dawnej – ekspozycja na parterze, przed wejściem do budynku krawężnik.

Toalety znajdują się w Galerii Sztuki Dawnej oraz w piwnicy pałacu. Toaleta w Galerii Sztuki Dawnej dla osób z niepełnosprawnościami.

Nawierzchnia wokół muzealnych budynków oraz w ogrodzie: kostka, żwir.

 

Proponowane formy zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku
● możliwość indywidualnego zwiedzania pałacowych wnętrz oraz przypałacowego ogrodu z audio przewodnikiem (system Podszepty).
Na terenie muzeum rozmieszczonych zostało kilkadziesiąt znaczników radiowych i dźwiękowych. Dzięki otrzymanemu w kasie nadajnikowi i audioprzewodnikowi zwiedzający jest lokalizowany w muzealnej przestrzeni. Otrzymuje komunikaty nawigacyjne (przed kasą, na korytarzach, na skrzyżowaniach ogrodowych ścieżek itp.) oraz audiodeskrypcję sal pałacowych. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się także, jak wyglądają muzealne budynki oraz przypałacowy ogród.

Do 3 czerwca 2018 we wnętrzach prezentowana była wystawa Dom ze snów przybliżająca atmosferę i klimat lat 20. XX wieku. Wnętrza wypełnione zostały strojami, bibelotami,  przedmiotami codziennego użytku przywołującymi minioną epokę. Wystawie towarzyszyło teatralizowane słuchowisko, do którego wysłuchania nadal zapraszamy.  Głównymi bohaterami są Aleksandra i Leon Herbstowie zamieszkujący pałac na Księżym Młynie właśnie w latach 20.

● zwiedzanie z przewodnikiem

● Zapraszamy także do uczestnictwa w cyklicznie odbywających się warsztatach dla gości indywidualnych oraz w warsztatach dla grup zorganizowanych. Prowadzimy zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.

kontakt:
tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (wt.-pt. 8:00-16:00).
e-mail: k.konczal@msl.org.pl

 

Odcinek czerwony z końcami. Nad nim granatowe drukowane litery M i po spacji PH. Za nimi, napis Muzeum Pałac Herbsta, każde slowo w jednej linii. Czcionka jest pomniejszona, trzy linie nazwy muzeum są równe wielkości liter MPH.

Strona internetowa

https://palac-herbsta.org.pl/

Dojazd

Kontakt

Katarzyna Kończal
tel.: 42 674 96 98 w. 35
e-mail: k.konczal@msl.org.pl

 

Dział Edukacji
e-mail: edu.herbst@msl.org.pl
tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (wt.-pt. 8:00-16:00).