W Muzeum Pałac Herbsta można zwiedzać:
● wnętrza Pałacu Herbsta oraz wystawę „Herbstowie. Historie niedokończone”
● Galerię Sztuki Dawnej
Muzeum Pałac Herbsta to instytucja gromadząca i udostępniająca zbiory dawnego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Historia Pałacu związana jest z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów oraz dziejami Księżego Młyna czyli dawnej osady przemysłowej. Herbstowie i Scheiblerowie zaliczani są do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Na terenie Księżego Młyna powstało przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów wraz z infrastrukturą – domami dla pracowników, strażą ogniową, szkołą, sklepami, szpitalem. Integralną częścią osiedla była wybudowana około 1875 rezydencja. Mieszkały tu dwa pokolenia Herbstów: Matylda (z domu Scheibler) i Edward Herbst, a później ich syn Leon z żoną Aleksandrą. Odwiedzając muzeum mamy okazję zobaczyć pałacowe wnętrza, wystawę „Herbstowie. Historie niedokończone”, Galerię Sztuki Dawnej mieszczącą się w budynku dawnej powozowni oraz przypałacowy ogród.
Pałacowe wnętrza urządzone zostały z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Zwiedzający może odnieść wrażenie, że gospodarze domu byli tu jeszcze przed chwilą. Projekt wystroju pomieszczeń i aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i archiwalne fotografie. Odtworzono detale, odnowiono eksponowane meble, a także wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów. Ekspozycja obejmuje urządzone z przepychem reprezentacyjne salony oraz prywatne apartamenty właścicieli.
Wystawa „Herbstowie. Historie niedokończone” powstała w oparciu o archiwalne materiały opowiada historię dwóch pokoleń rodziny Herbstów, która miała znaczący wpływ na rozwój Łodzi. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właściciel pałacu w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Tytuł „Historie niedokończone” odnosi się zarówno do przerwanych przez wydarzenia historyczne związków rodziny z miastem, jak i do wciąż kontynuowanych badań nad historią przemysłowej Łodzi. Rozkwit przemysłu włókienniczego sprawił, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat niewielka osada Łódka przekształciła się w jedno z najbardziej znaczących miast przemysłowych w Europie przełomu XIX i XX wieku. Aktywność Herbstów nie ograniczała się do dbałości o przedsiębiorstwo i pomnażania majątku. Zarówno Edward, jak i Matylda angażowali się w działalność publiczną i filantropijną. Wspierali tworzenie szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań, brali czynny udział w życiu miasta. Ekspozycja pokazuje losy Herbstów i otaczającą ich rzeczywistość przemysłowego miasta między innymi poprzez fotografie oraz fragmenty filmów.
W Galerii Sztuki Dawnej prezentowane są wystawy dotyczące zjawisk w sztuce i kulturze XIX i początków wieku XX. Obecnie można oglądać wystawę „Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi”.
Wszystkie wspomniane obszary objęte są różnorodną działalnością edukacyjną, w tym warsztatami dla osób z dysfunkcją wzroku.