Główna treść portalu

Instytucja: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

Bydgoszcz

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to bydgoska instytucja muzealna o profilu historyczno-artystycznym, posiadające jedno z największych kolekcji: dzieł Leona Wyczółkowskiego oraz sztuki współczesnej.

Muzeum szczyci się także zbiorem unikatowych zabytków archeologicznych, w tym najstarszych z epoki kamienia oraz kolekcją monet ze wszystkich mennic czynnych w Polsce na przestrzeni wieków, także z mennicy bydgoskiej.

Na odwiedzających czekają ponadto pamiątki historyczne z regionu bydgoskiego.  W czterech budynkach i zespole spichrzy znajdujących się w centrum miasta prezentowane są wystawy stałe:

  • Mennica Bydgoska,
  • Skarb bydgoski,
  • Wyspa Młyńska. Historia i teraźniejszość,
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej,
  • Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy,
  • W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic,
  • Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów,
  • Twórczość Leona Wyczółkowskiego.

Najnowszy odział Muzeum, otwarty w 2011 roku, czyli usytuowane w dawnej niemieckiej fabryce nitrogliceryny – EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg  jest niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale i całego kraju.

Dostępność

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego to także Muzeum bez barier. Staramy się sprostać oczekiwaniom i wymaganiom, jakie niesie ze sobą obsługa gości z dysfunkcjami, którzy są mile widziani w naszych progach. Osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, o ile stopień niepełnosprawności wymaga opieki, przysługuje bezpłatny wstęp do Muzeum.

Dostępność budynków dla osób z dysfunkcjami oraz przystosowanie ich do potrzeb tej grupy społecznej wiąże się z likwidacją barier urbanistycznych, architektonicznych, technicznych, w komunikowaniu się oraz barier mentalnych, dlatego też sukcesywnie staramy się dostosowywać muzealne budynki tak, by były przyjazne dla wszystkich zwiedzających.

Przystosowanie obiektów:

  • Spichrze nad Brdą: budynek posiada windę

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość zwiedzenia wszystkich wystaw znajdujących się w budynku.

  • Zbiory Archeologiczne: budynek posiada podnośnik pionowy bez szybu.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość zwiedzenia wystawy stałej

„W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic” znajdującej się na parterze w budynku Zbiorów Archeologicznych.

  • Europejskie Centrum Pieniądza: budynek posiada podnośnik pionowy bez szybu oraz toaletę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością ruchową
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej: budynek posiada windę oraz toaletę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością ruchową
  • Dom Leona Wyczółkowskiego: budynek posiada podnośnik schodowy.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość zwiedzenia części wystawy stałej (salon niebieski oraz salon zielony) pt.  „Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)”    znajdującej się na parterze w Domu Leona Wyczółkowskiego.

  • Exploseum: Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o wcześniejsze ustalenie wizyty w Exploseum z naszą obsługą (tel. 883366056). Do każdego zwiedzającego podchodzimy indywidualnie. Budynek posiada schodołazy.
  • Exploseum w Niepełnosprawniku

Muzeum zaprasza również wszystkich do korzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej. Prowadzimy warsztaty, lekcje muzealne dostosowane do potrzeb gości z dysfunkcjami. Możliwe jest także skorzystanie z oferty zajęć poza siedzibą Muzeum.

logo

Strona internetowa

https://muzeum.bydgoszcz.pl/

Dojazd