Główna treść portalu

Instytucja: Muzeum Łazienki Królewskie

Warszawa

Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury jak:

Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków z Królewską Galerią Obrazów;
Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
Biały Domek, pierwszą budowlę wzniesioną w Łazienkach Królewskich z inicjatywy Stanisława Augusta, w której mieści się Królewska Galeria Grafiki;
Podchorążówkę z Salonem Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego czy malowniczo położony Amfiteatr.

Z kolei w ogrodach Łazienek Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Do dyspozycji naszych gości jest: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny, a także Nowy Ogród Chiński. Latem dostępna jest również strefa leżakowania, mieszcząca się nieopodal Nowej Oranżerii.

Goście Łazienek Królewskich mają też kontakt z europejską kulturą, dzięki licznym wydarzeniom. Wśród najbardziej znanych są letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina, które odbywają się w każdą niedzielę, od połowy maja do końca września. Recitale te mają w Łazienkach długą tradycję i cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Warszawy.

Dostępność

Teren Ogrodu Łazienkowskiego położony jest na Skarpie Wiślanej (wzdłuż Al. Ujazdowskich) oraz w dawnym korycie Wisły. Przemieszczanie się pomiędzy oboma poziomami wymaga pokonania znaczącej różnicy wysokości. Stopień nachylenia powierzchni nie mniejszy niż 5%. Najwygodniej pokonać ją ulicą Agrykola. Na ulicy obowiązuje zakaz wjazdu (poza służbami porządkowymi).
Osobom, którym pokonanie różnicy wysokości może sprawiać problem, proponujemy przemieszczanie się pomiędzy obiema częściami ogrodu za pomocą komunikacji miejskiej (przystanki Łazienki Królewskie Spacerowa).
Większość alejek spacerowych na terenie ogrodu ma nawierzchnię mineralną wodoprzepuszczalną, główne alejki częściowo brukowane (od ul. Myślewickiej, od al. Ujazdowskich).

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami
Ogólnodostępne toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w dwóch miejscach na terenie ogrodu: w pobliżu Amfiteatru oraz przy Starej Oranżerii.
Do toalet przy Amfiteatrze można dostać się za pomocą pochylni o wysokości około 120 cm i nachyleniu do 6%. Uwaga: Do toalety dla osób z niepełnosprawnościami wchodzi się z tej samej strony budynku, co do toalet męskich.
Do toalet przy Starej Oranżerii prowadzi ścieżka brukowana. Przy wejściu znajduje się próg o wysokości około 3 cm.
Dla zwiedzających Pałac na Wyspie toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze w Pawilonie Wschodnim Pałacu na Wyspie, do którego prowadzi osobne wejście od strony kolumnady. Pracownicy Pałacu na Wyspie i straż muzealna służą pomocą przy otwarciu toalety.

  1. Pałac na Wyspie
    Wejście
    Do wejścia prowadzą niskie 4 stopnie. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich rozkładany jest podjazd o nachyleniu około 15%. Pracownicy pałacu i straż muzealna służą pomocą przy wchodzeniu do obiektu – rozkładają podjazd, pomagają na niego wjechać, otwierają dwuskrzydłowe drzwi (szerokość 145 cm).
    Po przyjściu przed pałac prosimy zaczekać na pracownika.
    Wnętrza
    Parter w całości znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów.
    Na piętro pałacu można dostać się wyłącznie po schodach. Po wcześniejszym umówieniu się pracownicy wniosą osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim na piętro. Nie jest to jednak możliwe w przypadku osób poruszających się na wózkach z napędem elektrycznym.
    Toalety
    W pałacu dla zwiedzających dostępne są toalety na parterze i piętrze. Obie toalety są małe, a do toalet na parterze dodatkowo prowadzą schody.
    Toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze w Pawilonie Wschodnim Pałacu na Wyspie, do którego prowadzi osobne wejście od strony kolumnady. Pracownicy Pałacu na Wyspie i straż muzealna służą pomocą przy otwarciu toalety.
    Uwaga dla osób z dysfunkcjami wzroku
    Przed Pałacem na Wyspie rozległy taras od strony południowej zakończony schodami w dół bezpośrednio prowadzącymi w kierunku stawu. Dolna krawędź schodów nie jest w żaden sposób zabezpieczona, dlatego należy uważać, żeby nie wpaść do wody.
  2. Biały Domek
    Wejście
    Do wejścia prowadzą 2 niskie stopnie. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pracownicy służą pomocą przy pokonaniu schodów oraz otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych.
    Po przyjściu przed budynek prosimy zaczekać na pracownika.
    Wnętrza
    Parter w całości znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów. Ze względu na wąski korytarz pracownicy wskażą osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim kierunek zwiedzania.
    Na piętro można dostać się wyłącznie po schodach.
    Toalety
    W Białym Domku nie ma toalet dla zwiedzających.
    Najbliższe toalety znajdują się w odległości około 150 m, w kierunku północno-zachodnim, w pobliżu Starej Oranżerii.
  3. Pałac Myślewicki
    Wejście
    Do wejścia prowadzi łącznie 6 wysokich stopni. Po wcześniejszym umówieniu się, osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pracownicy służą pomocą przy pokonaniu schodów oraz otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. Pałac jest niedostępny dla osób poruszających się na wózkach z napędem elektrycznym.
    Po przyjściu przed pałac prosimy zaczekać na pracownika.
    Wnętrza
    Parter w całości znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów. Ze względu na wąski korytarz w centralnym skrzydle pałacu pracownicy wskażą osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim kierunek zwiedzania.
    Na piętro pałacu można dostać się wyłącznie po krętych schodach.
    Toalety
    Na parterze oraz piętrze pałacu dostępne są toalety. Toalety nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (przestrzeń manewrowa o szerokości 150 cm, drzwi o szerokości 65 cm, brak poręczy).
    Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich polecamy korzystanie z toalet na terenie ogrodu. Najbliższe położone są w odległości około 300 metrów w kierunku południowym, w pobliżu Amfiteatru.
  4. Amfiteatr
    Wejście
    Amfiteatr dostępny jest bezpośrednio z poziomu ogrodu.
    Widownia
    Obiekt nie jest zadaszony.
    W trakcie koncertów i przedstawień odbywających się na scenie Amfiteatru osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą zająć miejsca w przejściu na poziomie wejścia lub przesiąść się na ławki znajdujące się bezpośrednio przy tych przejściach.
    Pozostałe osoby dostaną się na miejsca po schodach w górę.
    Toalety
    Toalety znajdują się na terenie ogrodu w odległości około 150 metrów, na wschód od Amfiteatru.
    Uwaga dla osób z dysfunkcjami wzroku
    Schody w dół prowadzą w kierunku stawu. Ich dolna krawędź nie jest w żaden sposób zabezpieczona, dlatego należy uważać, żeby nie wpaść do wody.
  5. Wielka Oficyna zwana również Podchorążówką (mieści dostępne dla zwiedzających Salon Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego i Salę Wielką oraz biura Muzeum)
    Wejście
    Wejście znajduje się od strony południowej. Do wejścia prowadzą 3 stopnie. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pracownicy służą pomocą przy pokonaniu schodów oraz otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. Wejście to jest niedostępne dla osób poruszających się na wózkach z napędem elektrycznym.
    Po przyjściu przed budynek prosimy zaczekać na pracownika.
    W sezonie letnim po wcześniejszym umówieniu się czynne jest dodatkowe wejście (przez dziedziniec po stronie wschodniej), przy którym rozkładany jest drewniany podest. Wchodząc do budynku konieczne będzie pokonanie wyłącznie progu o wysokości około 6 cm. Pracownicy służą pomocą przy otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych.
    Wnętrza
    Dla zwiedzających dostępny jest wyłącznie parter, który w całości znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów.
    Toalety
    W budynku dostępne są toalety, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
    W celu dotarcia do toalety osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich korzystają z podnośnika schodowego (wymiary platformy 85×100 cm, udźwig 225 kg). Przy drzwiach do toalety znajduje się próg o wysokości 2 cm.
  6. Stara Kordegarda
    Stara Kordegarda przeznaczona jest do indywidualnego spędzania czasu. Budynek wyposażony jest meble i pomoce edukacyjne dla dzieci, z możliwością skorzystania z materiałów plastycznych i edukacyjnych. W budynku odbywają się warsztaty i lekcje muzealne.
    Wejście
    Wejście znajduje się od strony zachodniej. Wokół budynku znajduje się niewielki stopień, jednak przy wejściu głównym wykonano łagodny podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
    Bezpośrednio przy drzwiach znajduje się stopień o wysokości 9 cm i próg o wysokości 6,5 cm. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pracownicy służą pomocą przy pokonaniu stopnia oraz otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych.
    Po przyjściu przed budynek prosimy zaczekać na pracownika.
    Wnętrza
    Dla gości dostępny jest wyłącznie parter, który w całości znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów.
    Toalety
    W budynku dostępne są toalety. Toaleta damska jest większa, zapewniono w niej pole manewrowe o szerokości 120 cm. Mogą z niej skorzystać osoby poruszające się na wózkach aktywnych. Toaleta nie jest wyposażona w poręcze.
    Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich zalecamy korzystanie z toalet znajdujących się na terenie ogrodu.
    Najbliższe toalety znajdują się w odległości około 400 m, w kierunku południowym, w pobliżu Amfiteatru.
Na białym tle liść, którego końcówki są wycięte na kształt korony. Pod grafiką napis Łazienki Królewskie.

Dojazd