Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata w 1995 r. możliwe było rozpoczęcie prac nad projektem muzeum i kontynuowanie ich – jako inicjatywy społecznej – aż do roku 2005 r., gdy oficjalnie powołano do życia Muzeum Historii Żydów Polskich. Patronat nad tworzeniem muzeum objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Dzięki funduszom otrzymanym głównie od osób prywatnych i fundacji z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski z czasem możliwe stało się opracowanie projektu przyszłego muzeum, zgromadzenie unikatowej dokumentacji o polskich judaikach w kraju i za granicą, a także zbudowanie szerokiego poparcia międzynarodowego, konieczne dla zebrania funduszy potrzebnych do projektowania i produkcji wystawy stałej.
Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH, strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada m.in. za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy głównej (szczegóły: Partnerstwo publiczno-prywatne).
Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
Pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich był Jerzy Halbersztadt, który odegrał główną rolę w jego powstaniu: w latach 1999-2011 kierował pracami Stowarzyszenia ŻIH nad utworzeniem Muzeum jako dyrektor projektu a następnie jako koordynator do spraw muzeum, zaś w latach 2006 – 2011 był jego dyrektorem. Jego następczynią była Agnieszka Rudzińska, pełniąca obowiązki dyrektora do czerwca 2012. Następnie przez blisko dwa lata obowiązki dyrektora pełnił Andrzej Cudak. Obecnie Dyrektorem Muzeum jest profesor Dariusz Stola.
Dostępność
Zależy nam, aby każda osoba odwiedzająca Muzeum POLIN mogła w pełni cieszyć się wartościowym doświadczeniem.
Wejścia do muzeum od strony ulicy Zamenhoffa i ulicy Anielewicza nie wymagają pokonywania schodów.
Po wejściu do budynku od strony ulicy Zamenhoffa należy pokonać pochylnię o długości 18 metrów i nachyleniu 8 procent. Pochylnia nie jest wyposażona w poręcze, nie ma spocznika. Asystę w pokonaniu przejścia mogą zapewnić pracownicy ochrony budynku.
Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na parkingu od strony ulicy Anielewicza.
Psy asystujące są mile widziane w naszym Muzeum.
Wózki dla osób dorosłych są dostępne przy kasach oraz przy stanowisku ochrony przy wejściu głównym.
Informacje dla osób niewidomych
Psy asystujące są mile widziane w naszym Muzeum.
Audiodeskrypcja wystawy stałej jest wgrana na audioprzewodniki dostępne w kasach Muzeum. Ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją trwa 150 minut.
Tyflografiki wybranych obiektów wystawy stałej wraz z opisami znajdują się w Centrum Informacyjnym, obok sklepu muzealnego.
Model budynku muzeum z podpisami w piśmie brajla znajduje się na wystawie stałej na poziomie -2. Nasi informatorzy pomogą zapoznać się z modelem.
W weekendy zwiedzający mogą korzystać z muzealnego parkingu od strony ul. Anielewicza w miarę dostępności miejsc.
Autobusy:
111, 180, przystanek Nalewki – Muzeum (odległość od muzeum ok. 200 m); wszystkie kursy realizowane przez autobusy niskopodłogowe
Tramwaje:
18, 15, 35, przystanek Muranów (odległość od muzeum ok. 500 m)
17, 33, przystanek Anielewicza (odległość od muzeum ok. 500 m)
Metro:
Stacja Ratusz Arsenał (odległość od muzeum ok. 1 km)
Rower publiczny (Veturilo):
Z dowolnego miejsca w Warszawie można przyjechać do muzeum rowerem publicznym Veturilo i zaparkować go w stacji znajdującej się tuż obok muzeum (przystanek autobusowy Nalewki Muzeum).
Z dworca Warszawa Centralna:
Tramwaje: 17, 33 (kierunek Żoliborz; przystanek Anielewicza)
Z portu lotniczego im. F. Chopina:
Autobusy: 175 (z przesiadką na tramwaj przy dworcu Warszawa Centralna), 188 (z przesiadką na tramwaje 17, 33 na przystanku GUS)